Güneş çanaklı organik rankine çevriminin Isparta şartlarında incelenmesi
Analysis of organic rankine cycle with solar panel in terms of Isparta
  1. Tez No: 341606
  2. Yazar: FATİH YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞAT SELBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelim dünyada gün geçtikçe artmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının başında öncelikle güneş enerjisi gelmektedir. Güneş enerjisinden yararlanarak enerji üretimi yapan sistemlerde yoğun şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Teknik anlamda zor ve ekonomik olmadığından dolayı, geleneksel olarak düşük sıcaklıktaki ısıdan faydalanmak çeşitli zorluklar içermektedir. Isıdan elektrik üretiminde kullanılan geleneksel teknoloji buhar türbinidir ancak uygun işletim için yüksek sıcaklık ve basınç gerektirmektedir. Düşük sıcaklıklarda (
Özet (Çeviri)
The tendency to renewable energy sources increases around the world day after day. Solar energy is the primary one of renewable energy sources. It is started to be intensely used in energy production systems utilizing solar energy.Since it is difficult in technical sense and not economic, conventionally benefiting from the heat at low temperature includes various challenges. The conventional technology used to generate electricity from heat is steam turbine, but it requires high temperature and pressure for proper use. The preferred technology at low temperatures (