Effect of metal cation-substitution on the structure and properties of Mg/Al layered double hydroxides
Metal katyonu değişiminin Mg/Al katmanlı çift hidroksitlerin yapısı ve özellikleri üzerindeki etkisi
- Tez No: 856405
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET MORKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Katmanlı çift hidroksitler, iki ve üç değerlikli metal katyonlarının ikame edilmesiyle oluşur. Üç değerlikli metal esasen Al veya Fe olabilirken, iki değerlikli metaller Mg, Zn ve Fe gibi metallerdir. İki ve üç değerlikli metal katyonları değiştirilebilir. Bu çalışmada, metal katyon değişiminin MgAl katmanlı çift hidroksitlerin yapısı ve özellikleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Malzemeleri sentezlemek için sol-jel yöntemi kullanılmış ve karakterizasyon çalışmaları XRD, IR ve UV kullanılarak gerçekleştirilmiştir. FT-IR analizinde, MgZnAl ve MgZnFeAl ve farklı miktarlarda metal katyon konsantrasyonuna sahip MgFeAl'den oluşan her bir numunenin bağ va\riasyonu analiz edildi ve karşılaştırıldı. Numunelerin yapısal kalitesini belirlemek için XRD çalışmaları yapılmıştır. UV-vis spektroskopisi, katyonların akışkan haldeyken katmanlar içindeki düzenlemeler olarak konfigürasyonunu doğrulamak için kullanılmıştır. Bazen, ara tabakada yüksek pigmentli anyonlar (dekavanadat gibi) mevcut olduğunda, tutma grupları bunları sarmaktadır. Metal katyon değişiminin katmanlı çift MgAl hidroksitlerin yapısı ve özellikleri üzerinde net bir etkisi olduğu ilk kez gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Layered double hydroxides are composed by the substitution of metal cations divalent and trivalent. The trivalent metal essentially can be Al or Fe, while the divalent metals are such as Mg, Zn, and Fe. Metal cations, divalent and trivalent, can be changed. This study investigated the impact of metal cation exchange on the structure and characteristics of MgAl-layered double hydroxides. The sol-gel method was used to synthesize the materials, and characterization studies were conducted using XRD, IR, and UV. In FT-IR analysis, the bond va\riation of each sample consisted of MgZnAl and MgZnFeAl, and MgFeAl with different amounts of metal cation concentration was analyzed and compared. XRD studies were done to determine the structural quality of the samples. UV-vis spectroscopy is used to verify the configuration of cations as arrangements within the layers while in a fluid state. Occasionally, when highly pigmented anions (such as decavanadate) are present in the interlayer, their retention groups envelop them. It was demonstrated for the first time that metal cation exchange has a clear effect on the structure and properties of layered double MgAl hydroxides.