Mercant service fee optimization for credit card transactions
Kredi kartı işlemleri için üye işyeri hizmet ücreti optimizasyonu
- Tez No: 856415
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENİS KAYIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği ve Operasyon Yönetimi
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez projesinde fiyatlandırma prosedürü üzerinde geliştirmeler yapılarak, müşteri tutundurma optimizasyonu üzerinde çalışmalar yapılmış ve geliştirilen algoritmaların büyük kitleler üzerinde uygulanabilirliği dikkate alınmıştır. Müşteri tutundurma optimizasyonu, gelir ve market hacmi gibi metrikleri direkt etkilediği için firmalar için ciddi bir öneme sahiptir. Bu çalışma genel olarak fiyatlama ve bunun kayıp oranına etkisini inceleyip, en iyi fiyatlamanın nasıl yapılacağını araştırmaktadır. Amaç banka ile çalışan üye işyerlerine, POS cihazlarını kullandıklarında ödemekle yükümlü oldukları komisyon oranlarını sağlamaktır. Bu işlem yapılırken, üye işyerlerinin fiyat hassasiyeti de dikkate alınmalıdır çünkü komisyon oranları kayıp oranlarını etkileyebilmektedir. Bu problemi çözebilmek için önce doğrusal olmayan bir matematiksel model tasarlanmıştır. Doğrusal olmayan modelleri çözmek için günümüzde kullanılan çözüm tekniklerinin yüksek hesaplama gücü istemesinden kaynaklı, tasarlanan modelin büyük kitleler üzerinde uygulanamayacağı gözlemlenmiştir. Ölçeklendirme problemini çözebilmek için tasarlanan model ayrıklaştırılmış ve doğrusal forma dönüştürül- müştür. Doğrusal modellerde kullanılan çözüm algoritmaları, büyük kitleler ile çalışma- ya uygun olsa dahi, bu çalışmada kullanılan büyüklükte bir kitle için yetersiz kalmış ve bu problemin çözümü için katmanlı örnekleme teknikleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to enhance the current pricing policies set to optimize customer retention by proposing enhanced methodologies, focusing on finding efficient algorithms that apply to large-scale businesses. Customer retention studies have a vital effect on companies since they affect the generated revenue and market share. This study mainly investigates pricing factors and their relationship with customer churn. The aim is to find commission rates that will be used to charge merchants when making transactions with Point of Sale (POS) devices. An important aspect to remember is the price sensitivity of those merchants as there happens to be a negative relationship between their retention, and pricing policies. We designed a nonlinear mathematical model to solve this problem. However, solving nonlinear models for large-scale problems is not effective when computational power and current solving techniques are considered. As an approach to solving this phenomenon, we discretized the nonlinear form of the model and proposed an alternative integer programming model. By doing so, solvers used to optimize the integer programming models were able to solve higher scales of the problem when compared with global nonlinear solvers. However, it is observed that IP solvers fail to solve the proposed mathematical model after a certain size. To solve this dimensionality problem, stratification techniques are used to divide the problem and optimize subparts of the whole problem separately while limitations and the objective of the problem are considered.