Surname-i Vehbi eserinin illüstratif özellikleri
Illustrative features of Surname-i Vehbi work
  1. Tez No: 856420
  2. Yazar: DEFNE ŞERİFE ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET REŞAT BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Geçmişten günümüze kadar illüstrasyon hayatın her döneminde varlığını sürdürmüştür. Günümüz teknolojileri ile dijital bir boyut kazanan illüstrasyon sanatının tarihi gelişimi bilinenden çok daha eskilere dayanır. Çalışmada, geleneksel sanatlar olarak adlandırılan minyatür sanatı ile illüstrasyon arasındaki bağ irdelenecektir. Bu bağlamda çalışmanın birinci bölümü olan giriş kısmında çalışmanın problem durumu, amacı önemi, sınırlılıkları ve kullanılacak yöntemlere yer verilecektir. İkinci bölümde ise minyatür sanatının Türk- İslam toplumlarında yeri ve önemi, tarihsel gelişimi, toplumsal ve kültürel olarak yansımaları ayrıca minyatür sanatının biçimsel özellikleri ele alınacaktır. Grafik tasarımın bir dalı olan İllüstrasyon sanatının tanımıyla birlikte Türk toplumlarında gelişim süreci, hangi alanlarda kullanılmaya başlandığı ve teknolojik olarak günümüzde geldiği noktaya tezin üçüncü bölümünde yer verilecektir. Levni'ye ait 'Surname-i Vehbi' minyatürlerinden seçilen eserler illüstratif açıdan incelenerek tarihsel değeri, renk, kompozisyon, mekan, figür kullanımı, biçim ve hareket bağlamında tezin dördüncü bölümünde değerlendirilecektir. Çalışmayla birlikte Türk illüstrasyon sanatının geçmişten günümüze olan serüvenini kavrayarak illüstrasyona tarihsel bir boyut kazandırmak, geldiği noktada gelişim sürecine dikkat çekmek istenmiştir. Çalışmada, Minyatürlerin illüstrasyon sanatının ilk örnekleri olarak düşündürülmek istenmiş ve daha sonra ki araştırma yapacak kişilere veri desteği sağlaması açısından kaynak teşkil etmesi amaçlanmıştır. Çalışma, minyatür sanatı ve illüstrasyon sanatının tarihsel, kültürel ve teknik açılardan kapsamlı bir değerlendirmesini sunarak, bu iki sanat formunun benzersiz özelliklerini ve birbirleriyle olan etkileşimlerini ortaya koyacaktır.
Özet (Çeviri)
Illustration has existed in every period of life from past to present. The historical development of illustration art, which has gained a digital dimension with today's technologies, dates back much further than known. In the study, the connection between miniature art, which is called traditional arts, and illustration will be examined. In this context, the first part of the study, the introduction, will include the purpose, importance, limitations, methods to be used and definitions of the study. In the second part, the place and importance of miniature art in Turkish-Islamic societies, its historical development, and its social and cultural reflections will be discussed.. The definition of Illustration art, which is a branch of graphic design, along with its development process in Turkish societies, in which areas it started to be used and the technological point it has reached today will be included in the third part of the thesis.. Levni's 'Surname-i Vehbi' miniatures will be examined from an illustrative perspective and their historical value will be evaluated in the context of color, composition, balance and movement in the fourth chapter of the thesis. With the study, it was aimed to understand the adventure of Turkish illustration art from past to present, to give a historical dimension to illustration, and to draw attention to the development process at this point. In the study, miniatures were intended to be thought as the first examples of illustration art and were intended to serve as a resource to provide data support to those who would conduct future research.. The study will present a comprehensive evaluation of miniature art and illustration art from historical, cultural and technical perspectives, revealing the unique features of these two art forms and their interactions with each other.