Türk hukukunda kişisel veri işleme sözleşmesi
Personal data processing agreement in Turkish law
  1. Tez No: 856422
  2. Yazar: ONUR KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
“Türk Hukukunda Kişisel Veri İşleme Sözleşmesi”başlığını taşıyan bu çalışma İstanbul Aydın Üniversitesi Özel Hukuk Anabilim Dalı'nda yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Tezin ana konusunu oluşturan Kişisel Veri İşleme Sözleşmesi (KVİS), tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de gelişen teknolojiye bağlı olarak kişilerin gizlilik ve verilerinin korunması ihtiyacı için son derece önemli bir konu haline gelmiş ve kişisel verilerin işlenmesiyle ilgili yasal düzenlemelere uyum sağlamak amacıyla ortaya çıkmıştır. Ülkemizde gerek veri güvenliğinin sağlanabilmesi gerekse tarafların sorumluluklarının belirlenebilmesi amacıyla Kişisel Veri İşleme Sözleşmesi kullanılmaya başlanmıştır. Veri sorumlusu ve veri işleyen arasında yapılan iş birliğini, veri güvenliğini ve veri koruma ilkelerine uyumu sağlamayı amaçlayan bu çalışmanın ana konusu oluşturan Kişisel Veri İşleme Sözleşmesi, kişisel verilerin işlenmesiyle ilgili yasal yükümlülüklerin belirlenmesine ve taraflar arasındaki ilişkinin açık ve şeffaf bir şekilde düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Ülkemizde kişisel verilerin korunmasına ilişkin yasal düzenlemeleri içeren 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) ile Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü (GDPR) gibi uluslararası veri koruma prensiplerine uygun olarak kişisel veri işleme faaliyetine ilişkin tarafların hak ve yükümlülüklerini belirleyen Kişisel Veri İşleme Sözleşmesi konulu bu tez üç ana bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde KVKK'nın ülkemizdeki yeri açıklanmıştır. İkinci bölümde kişisel verinin tanımı, unsurları ve türleri gibi kişisel veri kavramına ilişkin genel bilgilere yer verilmiştir. Son olarak üçüncü bölümde tezin ana konusunu oluşturan kişisel veri işleme sözleşmesinin unsurları, türleri, tarafların yükümlülükleri ve sözleşmenin sona erme halleri hakkında detaylı açıklamalarda bulunularak araştırmalar sonucunda ulaşılan kanaatlerimiz sonuç bölümünde belirtilmek suretiyle çalışma sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study titled“Personal Data Processing Agreement in Turkish Law”, was prepared as a master's thesis at Istanbul Aydın University, Department of Private Law. Personal Data Processing Agreement (KVIS), which is the main subject of the thesis, has become an extremely important issue for the need to protect people's privacy and data due to the developing technology in our country, as well as all over the world, and has emerged in order to comply with the legal regulations regarding the processing of personal data. Personal Data Processing Agreement has started to be used in our country in order to ensure data security and to determine the responsibilities of the parties. The Personal Data Processing Agreement, which is the main subject of this study, which aims to ensure cooperation between the data controller and the data processor, data security and compliance with data protection principles, helps determine the legal obligations regarding the processing of personal data and regulate the relationship between the parties in a clear and transparent manner. This Personal Data Processing Agreement determines the rights and obligations of the parties regarding personal data processing in accordance with the Personal Data Protection Law No. 6698 (KVKK), which includes the legal regulations regarding the protection of personal data in our country, and international data protection principles such as the European Union General Data Protection Regulation (GDPR). The thesis consists of three main parts. In the first chapter of the thesis, the place of KVKK in our country is explained. In the second section, general information about the concept of personal data, such as the definition, elements and types of personal data, is included. Finally, in the third chapter, detailed explanations were made about the elements of the personal data processing contract, which constitute the main subject of the thesis, its types, the obligations of the parties and the termination situations of the contract, and our conclusions reached as a result of the research were stated in the conclusion section and the study was concluded.