Türk sözleşme hukukunda kişisel verilerin korunması
Protection of personal data in turkish contract law
  1. Tez No: 471892
  2. Yazar: FURKAN GÜVEN TAŞTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜNSAL DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Ticari şirketler açısından önemli bir parasal değer hâline gelen kişisel veriler, bugün itibariyle ekonominin adeta yeni yakıtı olarak görülmeye başlanmıştır. Kişilik hakkı sınırları içerisinde yer alan kişisel verilerin, söz konusu metalaşma tehlikesine karşı korunması elzemdir. Ticarileşme tehlikesine karşı kişisel verilerin korunmasını talep hakkı, birçok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de temel insan hakkı olarak kabul görmüş ve kişisel verilerin işlenmesi çeşitli kanuni şartlara tabi tutulmuştur. Kişisel verilerin korunmasını talep hakkı, birden çok hukuk dalına temas etmektedir. Kişiler bakımından günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası hâline gelen akdi ilişkiler ve dolayısıyla sözleşme hukuku da bu hukuk dallarından birini oluşturmaktadır. Bu kapsamda çalışmamızda kişisel verilerin akdi ilişkiler bağlamında hukuka aykırı şekilde işlenmesi ve bu durumda başvurulabilecek koruma yolları ele alınmaktadır. Ayrıca kişisel veri koruma hukukunun adeta başrol oyuncusu olan 'veri sorumlusu'yla diğer sorumluluk süjesi 'veri işleyen' arasında akdedilen kişisel veri işleme sözleşmesi de, çalışmamızda incelenen önemli hususlardan biridir.
Özet (Çeviri)
Personal data, which has become a monetary value in terms of commercial companies, began to be seen as a new oil of the economy. It is essential that the personal data, contained within the limits of personality, are protected against the danger of commodification. The right to request the protection of personal data against the threat of commodification has been adopted as a human right in Turkey as it is in many countries and the processing of personal data has been subjected to various legal conditions. The right to request the protection of personal data is in contract with several branches of law. One of these branches of law is the contractual law which is an essential part of everyday life in terms of individuals. In this study, unlawful processing of personal data in the context of contractual relations and the ways of protection were examined. In addition, the personal data processing agreement, between the 'Data Controller' who is the leading actor of the personal data protection law and the 'Data Processor' who is the other responsible subject in that law, is also one of the important issues examined in our work.