İşçinin kişisel verilerinin korunması hakkı
The right to data protection of the employee
- Tez No: 423012
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MELDA SUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 495
Özet
Kişisel verilerin korunması hakkı birçok uluslararası belge ve yabancı hukuk sisteminde temel hak statüsünde kabul edilmektedir. Kişisel verilerin korunması hakkı, hak sahibine kişisel verilerinin konu edildiği işleme faaliyetleri üzerinde kontrol imkânı verir. Ne var ki, hak sahibine sağlanan bu yetinin sınırsız olduğu düşünülmemelidir. Nitekim, hukuka uygunluk sebeplerinin var olması hâlinde, veri koruma hukukuna egemen olan ilkeler de gözetilmek suretiyle bireylere ait kişisel veriler işlenebilecektir. O halde, kişisel verilerin korunması hakkının nihai amacı, bireyi her türlü kişisel veri işleme faaliyetine karşı korumak değil, kişisel verileri üzerinde ölçüsüz ve haksız müdahale oluşturan işlemleri engelleyebilmektir. İş sözleşmesinin doğası gereği işçi ile işveren arasında kurulan bağımlılık ilişkisi, işçilere ait kişisel verileri de işverenlerin müdahalesine açık hâle getirir. Hukuka aykırı veri işleme faaliyetlerine karşı işçilere koruma sağlanabilmesi için, çalışma yaşamında da bu temel hakkın işçilere tanınması bir gerekliliktir. Lakin, bu hakkın iş hukukunda doğru sonuçlar verebilmesi, işverenin bilgi edinme hakkı ile işçilerin kişisel verilerinin korunması hakkı arasında makul bir dengenin yaratılmasına bağlıdır. Kişisel verilerin korunması hakkı Türk hukukunda ağırlıklı olarak son yıllarda tartışılan bir konudur. Bu hakkın önemi yeni kavranmaya başlandığından, hukukumuzda konu hakkındaki yasal düzenlemeler ve mahkeme kararları yeterli değildir. Bu sebeple, ağırlıklı olarak uluslararası metinler, yabancı hukuk sistemleri ve içtihat örnekleri inceleme altına alınmıştır. Bu şekilde elde ettiğimiz genel kurallar, çalışmamızda bir kez de işçi-işveren ilişkisi açısından ele alınmış ve yukarıda sözünü ettiğimiz makul dengenin yaratılmasında bu kurallardan ne şekilde yararlanılabileceği sorusuna cevap aranmıştır.
Özet (Çeviri)
The right to data protection is accepted as the very foundation of human rights in many international regulations and foreign legal systems. The right to data protecton allows the right holder to control the processing activities that their personal data are subject to. However, this competence that the right holder is entitled to should not be considered unlimited. Thus, in case of legal grounds, personal data of the individual can be processed, taking the prevailing principles of data protection law into consideration. And so the ultimate purpose of the right to protection of personal data is not to preserve the individual against all sorts of personal data processing activities, but to prevent any and all excessive and unjustified operations. The dependency relationship between the employee and the employer established due to the nature of the labour contract, makes the individuals' personal data susceptible to interference by the employer. In order to provide the employees with protection against unlawful data processing activities, it is a requirement to entitle the employees with such basic rights in working life. Yet, to provide correct results, a fair balance should be established between the employer's right to obtain data as well as the employees' right to data protection. The right to data protection is a subject discussed within the Turkish Law in the recent years. Since the importance of this right has just recently been grasped, legal regulations and judgments on this matter are not yet sufficient. That is why mainly international texts, foreign legal systems and judicial precedent samples have been taken under review. General rules we have established this way, have been considered in terms of employer-employee relationship and an answer has been sought for the question how we can apply such rules while striking the reasonable balance mentioned above.