Depreme doğrudan maruz kalan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı personellerinin psikososyal durumlarının yeniden çalışma sürecine etkisinin incelenmesi- Hatay ili örneği
Examination of the effect of the psychosocial conditions of the Ministry of Family and Social Services personnel directly exposed to the earthquake on the remployment process- Hatay province example
  1. Tez No: 856449
  2. Yazar: MERİÇ TOK YÜKLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma, depreme doğrudan maruz kalan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı (ASHB) meslek elemanlarının psikososyal durumlarının işe dönüş süreçlerine etkisini tespit etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada toplam 105 katılımcı üzerinde yapılan bir araştırmayı temel almakta ve katılımcıların yaşam kalitesi, mesleki tatmin, tükenmişlik ve eşduyum yorgunluğu gibi çeşitli boyutlarını hem nicel hem de nitel olarak incelemektedir. Araştırma, katılımcıların demografik özelliklerini ve bu özelliklerin yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini analiz etmiştir. Bulgular, çoğunlukla lisans mezunu olan katılımcıların sosyal hizmet uzmanı veya sosyolog olduklarını ve gelir durumlarının çoğunlukla yetersiz veya az yeterli olduğunu göstermiştir. Çalışanlar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği sonuçlarına göre, katılımcıların yaşam kalitesi ve mesleki tatmin düzeyleri orta, tükenmişlik ve eşduyum yorgunluğu düzeyleri düşük bulunmuştur. Araştırmanın nitel bölümü, deprem deneyimleri ve bu deneyimlerin psikososyal etkileri üzerine odaklanmıştır. Katılımcılar, deprem sırasında ve sonrasında yaşadıkları duyusal ve duygusal etkileri, çaresizlik hissini, koruma ihtiyacını ve deprem sonrası yaşadıkları iş ve iş yeri süreçlerindeki zorlukları detaylı olarak aktarmışlardır. Bu araştırma, depremin bireylerin psikososyal durumları üzerindeki etkilerine derinlemesine bir bakış sunarak, yaşam kalitesi ve kişisel refah üzerindeki etkilerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This research enables comprehensive determination of the psychosocial conditions of Ministry of Family and Social Services (ASHB) professional staff, including direct exposure to the earthquake and their return to work. The research is based on a survey conducted on a total of 105 results and examines various dimensions such as quality of life, performance satisfaction, non-burnout and compassion fatigue both beautifully and qualitatively. Research, demographic characteristics of change and existing analyzes of these characteristics on quality of life are available. Findings showed that the software that provides ample licenses is abundantly inadequate or less than sufficient for social worker or sociologist expenses and income situations. According to the employees' Quality of Life Measurement performance, sales quality of life and satisfaction performance levels are at medium levels, while burnout and warmth levels are at low levels. The qualitative part of the research focused on earthquake experiences and the psychosocial effects of these experiences. The participants explained in detail the sensory and emotional effects they experienced during and after the earthquake, the feeling of helplessness, the power of protection, and the details of their work and workplaces after the earthquake. This research provides a look at the effects of the earthquake on psychosocial structures, revealing that it affects quality of life and personal well-being.