Isparta'da okul öncesi eğitim kurumlarında mobilya tercihleri
Furniture preferences in preschool education institutions in Isparta
- Tez No: 856466
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SÜTÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Okul öncesi eğitim dönemi, çocukların tüm hayatlarını etkileyen zekâ gelişimlerinin yanı sıra fiziksel ve duygusal gelişimlerinin de hızla gerçekleştiği ve şekillendiği dönemdir. Çocuklar bilişsel düzeylerinin geliştiği bu dönemde çevrelerinde kullandıkları ve sürekli temas halinde oldukları tüm donatı elemanlarından etkilenmektedirler. Tez çalışmasında öncelikle kapsamlı bir literatür araştırması yapılmış, ardından Isparta ilinde bulunan kamuya dair okul öncesi eğitim kurumlarının mobilya tercihleri nitel araştırma yöntemlerinden gözlem tekniği kullanılarak incelenmiştir. Isparta Merkez ve civar ilçelerinde faaliyet gösteren ve çeşitli büyüklüklerde toplam 19 adet okul öncesi eğitim kurumunda gözlem ve fotoğraflama tekniği ile kullanılan mobilyalar, malzeme cinsi, antropometrik boyutlara uygunluk, mobilyaların yıpranması sonrası oluşabilecek riskler açısından değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışma sonucunda, kamuya ait okul öncesi eğitim kurumlarında mobilya tercihlerinde MEB tarafından temin edilen mobilyaların kullanıldığı, ahşap esaslı ürünlerde çoğunlukla ahşap kompozit levhalardan mâmül mobilyaların kullanıldığı, sandalye tercihlerinde plastik esaslı ürünlerin daha fazla tercih edildiği belirlenmiştir. Mevcutta kullanılmakta olan mobilyaların boyutsal uygunluk açısından MEB tarafından rapor edilen ölçülerle paralellik gösterdiği, bununla beraber ahşap sandalye, masa ve depolama elemanlarının ise çeşitli yıpranmalar ve bunların gerekli tamir bakımlarının zamanında yapılmaması-takip edilmemesi sonucu kaza, yaralanma ve sağlık açısından riskler oluşturabileceği ifade edilerek öneriler geliştirilmiştir. Günün büyük bir bölümünü okul öncesi eğitim kurumlarında mobilya elemanları ile temas halinde geçiren 0-6 yaş grubu çocukların, bilişsel gelişimleri ve sağlıklı bir ortamda eğitim alabilmeleri açısından sürdürülebilir ve doğal bir malzeme olan ahşabın okul öncesi eğitim kurumlarında kullanımının yaygınlaştırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Preschool education is the period in which children's physical and emotional development, as well as their intelligence development, which affects their entire lives, rapidly occur and take shape. In this period when their cognitive levels develop, children are affected by all the equipment they use in their environment and with which they are in constant contact. In the thesis study, first of all, a comprehensive literature research was conducted, and then the furniture preferences of public pre-school education institutions in Isparta were examined using the observation technique, one of the qualitative research methods. In a total of 19 pre-school education institutions of various sizes operating in Isparta Center and surrounding districts, evaluations were made in terms of the furniture used, material type, compliance with anthropometric dimensions, and risks that may occur after the furniture wears out, using observation and photography techniques. As a result of the study, it was determined that furniture provided by the Ministry of National Education was used in furniture preferences in public pre-school education institutions, furniture made of wood composite panels was mostly used in wood-based products, and plastic-based products were preferred more in chair preferences. Recommendations have been developed by stating that the currently used furniture is in line with the measurements reported by the Ministry of National Education in terms of dimensional conformity, however, wooden chairs, tables and storage elements may pose risks in terms of accidents, injuries and health as a result of various wear and tear and not performing or following up the necessary repairs and maintenance on time. It has been suggested to expand the use of wood, which is a sustainable and natural material, in preschool education institutions, in order for children aged 0-6, who spend most of the day in contact with furniture elements in pre-school education institutions, for their cognitive development and education in a healthy environment.