Kolluk hizmetlerinin etik boyutu: Evrensel etik standartların Türk jandarması üzerinden analizi ve değerlendirmesi
The ethical dimension of law enforcement: analysis and evaluation of universal ethical standards through the Turkish gendarmerie
  1. Tez No: 856475
  2. Yazar: HİLAL NUR YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, etik ve ahlak ilişkisi bağlamında kolluk ve jandarmanın ilke ve normlarına yönelik bir temellendirme yapmak ve kolluk etik ilkelerine yönelik bir geliştirme önerisi sunabilmektir. Tez çalışması bu amaca ulaşmak için üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ahlak ve etik ayrımı ile etiğin temellendirilmesi yapılmış ve yeni bir sınıflandırma önerisinde bulunulmuştur. İkinci bölümde jandarma ve kolluk etiği üzerine değerlendirme yapabilmek için kamu etiğinin dünyada ve Türkiye'deki çalışmaları incelenmiştir. Üçüncü bölümde Jandarma personelinin etik bilinç düzeyini ölçmek ve kolluk görevlileri etik ilkelerinin analiz etmek amacıyla anket uygulanmıştır. Sonuç olarak hâlihazırda kabul edilmiş kolluk ettik ilkelerinin evrenselliğine ve özgünlüğüne yönelik eleştirilerde bulunulmuş ve bu soruna bir çözüm olarak kolluk etik ilkeleri önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to establish a foundation in the context of the relationship between ethics and morality for the principles and norms of law enforcement and gendarmerie, and to propose a development recommendation for law enforcement ethical principles. To this and, the thesis is organized into three sections. In the first section, a demarcation between morality and ethics is made, and a novel classification proposal for ethics is introduced. The review of public ethics research conducted both domestically and internationally is done in the second section to evaluate the ethics of gendarmerie and law enforcement. A survey is conducted in the third phase to examine the ethical standards followed by law enforcement personnel and to determine the level of ethical awareness among gendarmerie members. As a result, concerns are voiced about the universality and singularity of the law enforcement ethical standards that are now recognized, and a proposal for new principles is made to address this issue.