İstihbarat alanında blokzincir ve kriptopara kullanımı: ABD örneği
Use of blockchain and cryptocurrency in the field of intelligence: US example
- Tez No: 856474
- Danışmanlar: DR. BÜLENT SUNGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Yıkıcı inovasyon etkisine sahip Blokzincir Teknolojisi ve onun toplumsal görünür yüzü olan Kriptoparalar, birçok alan ve sektörde olduğu gibi güvenlik ve istihbarat alanında da dikkatleri çoktan kendisine çekmeye başlamıştır. İstihbaratın ilgili alt disiplinleri, Blokzincir ve Kriptopara olgusu ile nasıl başa çıkabileceği üzerine epey odaklanırken, son yıllarda vuku bulan birtakım olaylar kamuoyunun da dikkatini çekmiştir. İstihbarat ve güvenlik çalışmalarının Blokzincir ve Kriptopara ilişkisine çok güzel bir örnek olan bu olaylar, bu çalışma kapsamında incelenmiştir. İlk vaka,“2016 ABD Başkanlık Seçimleri'ne Rusya'nın Müdahalesi”olarak seçilirken, ikinci vaka için“6 Ocak 2021 ABD Kongre Binası Baskını”, inceleme ve analiz için tercih edilmiştir. Çalışmanın amacı, istihbarat disiplini ve faaliyetleri bağlamında, Blokzincir Teknolojisi ve Kriptoparaların güvenlik ve istihbarat çalışmaları üzerindeki dönüştürücü etkisini saptamaktır.
Özet (Çeviri)
The Blockchain Technology, with its disruptive innovation impact, and Cryptocurrencies, its societal visible aspect, have already started to attract attention in the field of security and intelligence, as in many other areas and sectors. While the relevant sub-disciplines of intelligence ponder on how to cope with the phenomenon of Blockchain and Cryptocurrencies, certain incidents in recent years have also caught the public eye. These incidents, serving as an excellent example of the relationship between intelligence, security efforts, Blockchain, and Cryptocurrencies, have been examined within the scope of the study. The first case selected is the“2016 U.S. Presidential Election Interference by Russia”, and for the second case, the“January 6, 2021, U.S. Capitol Riot”has been chosen for examination and analysis. The purpose of the study is to determine the transformative impact of Blockchain Technology and Cryptocurrencies on security and intelligence operations within the context of the intelligence discipline and activities.