Kolon hedefli polimerik fiberlerin üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of colon targeted polymeric fiber
- Tez No: 856477
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Biotechnology, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Konvansiyonel ilaç salım sistemleri dar terapötik etki ve sistemik toksisite gibi kısıtlayıcı faktörlerle günümüzde pek çok alanda yetersiz kalmaktadır. Bu kapsamda, ilacın farmakolojik aktivitesini istenilen oranda, istenen bölgeye lokalize etmeyi amaçlayan kontrollü ilaç salım sistemleri geliştirilmiştir. Kolon hedefli ilaç salım ugulamalarında ilacın, dozaj formu kolona ulaşana kadar GI geçiş sırasında korunmasını gerektirmektedir. Tez kapsamında GI geçiş sırasında etken maddenin salımını kolona ulaşıncaya kadar engellemek amacıyla kolon pH'sına duyarlı olan Eudragit 100 (EL100) ve kolonik enzimlere duyarlı olan kitosan ve guar zamkı polimerleri kullanılarak fiber tabanlı potansiyel taşıma sistemlerinin üretimi elektroeğirme yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Bu yöntemle nano ve mikro çap dağılımına sahip gelişigüzel ve hizalanmış olmak üzere farklı oryantasyonlarda fiber örgülerin çeşitli çözücü ortamı, bileşileri ve çeşitli elektroeğirme parametreleriyle üretimi araştırılmıştır. Ayrıca eş eksenli elektroeğirme yöntemi ile kabuk kısmı EL100, çekirdek kısmı kitosan veya guar zamkı polimerlerinden oluşan fiberlerin üretimi gerçekleştirilmiştir. Üretimi gerçekleştirilen fiberlerin, morfolojik, kimyasal, mekanik ve ısıl karakterizayonları yapılmış ve pH:1.2, pH:6.8 ve pH:7.4 ortamlarında şişme ve bozunma davranışları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Conventional drug delivery systems are often insufficient in various fields due to limiting factors such as narrow therapeutic effect and systemic toxicity. In this context, controlled drug delivery systems have been developed with the aim of localizing the pharmacological activity of the drug to the desired region in the desired amount. In colon-targeted drug delivery applications, it is necessary to protect the drug during gastrointestinal transit until the dosage form reaches the colon. In the scope of the thesis, fiber-based potential carrier systems were produced using the electrospinning method to prevent the release of the active substance during GI transit until it reaches the colon. Eudragit 100 (EL100), sensitive to colon pH, and chitosan and guar gum polymers sensitive to colonic enzymes were used for this purpose. With this method, the production of fiber meshes with different orientations, including random and aligned, with nano and microscale distributions, was investigated using various solvent environments, compositions, and electrospinning parameters. Furthermore, coaxial electrospinning was employed to produce fibers consisting of an EL100 shell and a core made of chitosan or guar gum polymers. The produced fibers underwent morphological, chemical, mechanical, and thermal characterizations, and their swelling and degradation behaviors were studied in pH:1.2, pH:6.8, and pH:7.4 environments.