Kemikler üzerindeki fiziksel tahribatın fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FTIR) ile incelenmesi
Forensic examination of physical damage on bones by fourier transform infared spectroscopy (FTIR)
  1. Tez No: 856481
  2. Yazar: ALPER AĞARTANCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN YALÇIN SARIBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Antropoloji, Forensic Medicine, Anthropology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kriminalistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bir adli vakada suçun gizlenmesi amacıyla gerçekleştirilen kundaklama, cesedin suya bırakılması veya gömülmesi gibi eylemler kemiklerde postmortem değişikliklere neden olabilmektedir. Bu bağlamda, Fourier Dönüşümlü Kızılötesi (FT-IR) spektroskopisi adli amaçlarla detaylı bir şekilde incelenmesi için etkili bir araç olarak kullanılabilir. Bu çalışmanın amacı, kemiklerdeki postmortem değişikliklerin ön işleme tabi tutulmadan Zayıflatılmış Toplam Yansıma (ATR)-FT-IR spektroskopisi kullanılarak ayırt ediciliğini incelemektir. Bu araştırmada, 14 farklı kemik numunesi, ATR-FT-IR spektroskopisi kullanılarak çeşitli hasarlara maruz bırakılarak incelenmiştir. Sonuç olarak yanmış kemik haricindeki hasarlı kemiklerin FTIR spektrumlarında ortak absorbans bantlarına rastlandığı belirlenmiştir. PCA analizi kullanılarak kemiklerde meydana gelen tahribatın %93 ila %100 arasında bir ayırt edilebilirlik oranına sahip olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen araştırma sonuçlarının, Adli Bilimler alanında gerçekleştirilecek ileriki çalışmalara yardımcı ve yol gösterici nitelikte olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In a forensic case, actions taken to conceal a crime, such as arson, submersion of the body in water, or burial, can lead to postmortem changes in bones. In this context, Fourier Transform Infrared (FT-IR) spectroscopy can be effectively used as a tool for detailed forensic analysis. The aim of this study is to investigate the discriminative potential of Attenuated Total Reflection (ATR)-FT-IR spectroscopy in distinguishing postmortem changes in bones without preprocessing. In this research, 14 different bone samples were subjected to various damages using ATR-FT-IR spectroscopy. As a result, it was determined that, apart from burned bones, common absorbance bands were observed in the FT-IR spectra of damaged bones. Through PCA analysis, it was found that the damage to bones has a discernibility rate ranging from 93% to 100%. The obtained research results have been evaluated as being helpful and guiding for future studies in the field of Forensic Sciences.