Teknoloji eğitiminde kullanılmak üzere düşük maliyetli uzaktan erişimli bir laboratuvar geliştirilmesi
Development of a low-cost remote access laboratory for use in technology education
  1. Tez No: 856494
  2. Yazar: SÜLEYMAN KAVAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, özellikle mesleki ve teknik eğitimde önemli bir yeri bulunan uygulamalı ve deneysel öğrenme yöntemlerini elektronik platforma taşıyarak uzaktan erişilebilir hale getirmeyi hedeflemektedir. Klasik laboratuvarlardaki deneysel düzeneklerin uzaktan erişimle kullanılması kullanıcıların zaman ve yer sınırlaması olmadan laboratuvar ortamından faydalanmasını sağlamaktadır. Bu maksatla teknoloji eğitiminde kullanılmak amacıyla düşük maliyetli uzaktan erişimli bir laboratuvar geliştirilmiştir. Kullanıcılar, simülasyonlarla beraber gerçek zamanlı deney düzeneklerin üzerinde çalışabilmekte ve gerçek deney sonuçları ile simülasyon sonuçlarını karşılaştırarak eğitim deneyimlerini zenginleştirilebilmektedirler. Bu çalışmada güç elektroniği konusu ve deneylerine yer verilmiştir. Güç elektroniği konusunda uzaktan erişilebilir deney düzenekleri hazırlanmış ve kullanıcıların istifadesine sunulmuştur. Uzaktan kontrol deneylerinin etkili bir şekilde gerçekleştirilebilmesi amacıyla bir web sitesi hazırlanmış ve kullanıcıların erişimine açılmıştır. Hazırlanan web sitesi, kullanıcılara deneylerin nasıl yapılacağına dair detaylı talimatlar içermekte ve ayrıca elektronik ve uzaktan erişim konuları ile ilgili genel bilgiler sunmaktadır. Bu çalışmanın eğitimde teknolojiye dayalı çözümlerin yaygınlaşmasına olanak sağlayacağı ve teknolojik eğitimdeki değişen ihtiyaçlara cevap verme konusunda katkıda bulunacağı tahmim edilmektedir. Uzaktan erişimli laboratuvarlar, öğrencilere daha fazla esneklik ve erişim imkanı sunarak, eğitimde deneysel öğrenmenin sınırlarını genişletmektedir. Bu çalışmanın, gelecekte eğitim alanında benzer teknolojilerin daha fazla benimsenmesine katkı sağlayabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to make practical and experimental learning methods, especially significant in vocational and technical education, accessible through electronic platforms. Enabling remote access to classical laboratory equipment allows users to benefit from laboratory environments without time and location constraints. For this purpose, a low-cost remote access laboratory has been developed to be used in technology education. Users can work on real-time experimental setups in conjunction with simulations and enrich their educational experiences by comparing real experimental results with simulation outcomes. This study focuses on the subject of power electronics and its experiments. Remote access experimental setups for power electronics have been prepared and made available to users. A website has been prepared and made accessible to users for the effective implementation of remote control experiments. The website provides users with detailed instructions on how to conduct experiments and also contains general information on electronic and remote access. It is anticipated that this study will contribute to the proliferation of technology-based solutions in education and respond to the evolving needs of technology education. Remote laboratories provide students with increased flexibility and accessibility, thus expanding the boundaries of experimental learning in education. It is considered that this study may contribute to the adoption of similar technologies in the field of education in the future.