Sürdürülebilir avcılık ölçeğinin geliştirilmesi: Muğla ili örneği
Development of the sustainable hunting scale: A case study of Muğla province
  1. Tez No: 856496
  2. Yazar: UĞURCAN ÖZTOKAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR SELMAN GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Av ve yaban hayatının sürdürülebilirliğinin sağlanması, Türkiye'de farklı özelliklere sahip avcı profillerinin belirlenerek; avcıların av ve yaban hayatının devamlılığına ilişkin algı ve tutumlarının analiz edilmesi ile mümkün olabilir. Bu tez çalışması ile, avcıların av ve yaban hayatının sürdürülebilirliğine ilişkin algı ve tutumlarını belirlemek amacıyla yapısal eşitlik modellemesi ile sürdürülebilir avcılık ölçeğinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaca ulaşmak için avcılık belgesine sahip avcılar ile geliştirilen yapılandırılmış ve kapalı uçlu anket soruları ile veri elde edilerek çalışmanın yönteminde Doğrulayıcı Faktör Analizi ve Yapısal Eşitlik Modellemesi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda sürdürülebilir avcılığın temel bileşenleri belirlenmiştir. Buna göre; Avcılık Etiği, Avcılığın Özü, Sürdürülebilir Avlanma Stratejileri, Avcılık Kültürü, Sürdürülebilir Avcılığın Gereklilikleri, Sürdürülebilir Avcılığın Ekonomik Boyutu, Kaçak Avlanmanın Sürdürülebilir Avcılığa Etkisi, Sürdürülebilir Avcılığın Geliştirilmesine Yönelik Öneriler olmak üzere 8 ana faktör altında toplanmıştır. Ayrıca, çalışma kapsamında literatürde sürdürülebilir avcılık konusunda yapılan çalışmalar incelenerek ana faktörleri oluşturan ifadeler elde edilen bulgularla tartışılmıştır. Çalışma sonucunda geliştirilen ölçek ile karar vericilere ve uygulayıcılara politika önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ensuring the sustainability of hunting and wildlife can be possible by determining hunter profiles with different characteristics in Türkiye and analysing the perceptions and attitudes of hunters towards the sustainability of hunting and wildlife. In this thesis, it is aimed to develop a sustainable hunting scale with structural equation modelling in order to determine the perceptions and attitudes of hunters towards the sustainability of hunting and wildlife. In order to achieve this aim, data were obtained through structured and closed-ended questionnaires developed with hunters with hunting certificates, and Confirmatory Factor Analysis and Structural Equation Modelling were used in the method of the study. As a result of the study, the basic components of sustainable hunting were determined. Accordingly; Hunting Ethics, Essence of Hunting, Sustainable Hunting Strategies, Hunting Culture, Requirements of Sustainable Hunting, Economic Dimension of Sustainable Hunting, Effect of Poaching on Sustainable Hunting, Suggestions for the Development of Sustainable Hunting are grouped under 8 main factors. In addition, within the scope of the study, the studies on sustainable hunting in the literature were analysed and the statements forming the main factors were discussed with the findings obtained. As a result of the study, policy recommendations were presented to decision makers and practitioners with the scale developed.