Sürdürülebilir turizm'e etkisi açısından dağcılık sporunun değerlendirilmesi: Azerbaycan örneği
Evaluation of mountaineering sport in terms of tourism effect: The case of Azerbaijan
  1. Tez No: 524452
  2. Yazar: VUSAL BALIYEV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAD ALPASLAN KASALAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Sanayileşme ve şehirleşme insanlar üzerinde birtakım olumsuz etkilere yol açmaktadır. Bunlar bazı hastalıkların oluşması, verimliliğin azalması, iş gücü performansının düşmesi gibi çeşitli negatif sonuçlardır. Bu sorunlardan kurtulmak ve yaşam kalitesini arttırmak nedeniyle insanlar turizm faaliyetlerine yönelmektedirler. Turizm ülkelerin ekonomik, sosyal ve çevresel kalkınmalarında önemli bir pay sahibi olmakla beraber doğru yönetilmediği sürece olumsuz etkileri de yanında getirmektedir. Bütün bu olumsuz etkilerden kurtulmak veya en aza indirmek için sürdürülebilirlik kavramı önem taşımaktadır. Sürüdürülebilir turizm doğal ve kültürel varlıkları koruyarak hem bugünkü topluluğun hem de gelecek nesillerin yaşam kalitesinin iyileşmesini amaçlamaktadır. Sürdürülebilir turizm, doğal ve kültürel zenginlikleri korur, ekonomik ve sosyal fayda sağlar, yerel halkın gereksinimlerini karşılar ve en önemlisi geleceğe yönelik olmasıdır. Sürdürülebilir ekonomik kalkınma ve çevre koruması açısından dağlar önemli bir faktördür ve inanılmaz fırsatlar sunmaktadırlar. Dağlar ve diğer doğal ortamlar macera yaratan kaçış yerlerini temsil etmektedirler. Özellikle dağlar, özgür bir şekilde adrenalin arayanlar için önemli bir hale gelmiştir. Dağ turizmi dağlık alanlarda bireysel veya toplu şekilde yapılan bütün sporları kapsamaktadır. Dağ tırmanışları ve yürüyüşleri, kayak ve snowboard gibi kış spor aktiviteleri, dağ bisikleti, yamac paraşütü, yelken, avcılık, kuş gözlemciliği gibi geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu çalışma Azerbaycan`da dağ turizminin potansiyelini belirlemeye yöneliktir. Bu tez çalışmasının amacı da, Azerbaycan açısından dağ turizminin değerlendirilmesi ve geliştirilmesi için problemlerin ortaya konulması ve halledilmesi yolunda çözümler üretmektir.
Özet (Çeviri)
Industrialization and urbanization cause some negative effects on people. For getting rid of various negative consequences such as the occurrence of some diseases, decrease of productivity, decrease of work force performance and increasing the quality of life people are turning to tourism activities. Tourism has a significant role in the economic, social and environmental developments of the countries as long as it is not managed properly, it can have negative effects. To get rid of or to reduce these negative effects the concept of sustainability has been put forward. Sustainable tourism aims to improve the quality of life of today's community as well as future generations by protecting natural and cultural assets. With the futures of protection of natural and cultural wealth, economic and social benefits, protection of the needs of local people, the most important features of sustainable tourism is being for the future. In terms of sustainable economic development and environmental protection, mountains have an important factor and offer incredible opportunities. Mountains and other natural environments represent adventure escape places. For those looking for adrenaline in a free way, the importance of the mountains should not be overlooked. Mountain tourism includes all sports in mountainous areas, whether individual or collective. Mountain climbing and walks have a wide range such as winter sports activities ,skiing and snowboarding, mountain biking, paragliding, sailing, hunting, bird watching. The aim of this study is to determine the potential of mountain tourism in Azerbaijan, to reveal the problems for the evaluation and development of mountain tourism in terms of Azerbaijan and to produce solutions.