Investigating the effects of caffeine on the concentration level of an individual using EEG measurements
Kafeinin konsantrasyon düzeyi üzerindeki etkilerinin EEG ölçümleri ile araştırılması
- Tez No: 856508
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN SOLMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Elektroensefalografi (EEG), bilişsel işlev çalışmalarında yaygın olarak önemli bir nörofizyolojik araç olarak ortaya çıkmıştır. EEG, beyin aktivitesi ve dinamikleri hakkında gerçek zamanlı bilgiler sağlayarak araştırmacıların çeşitli bilişsel işlevlerle ilişkili karmaşık sinirsel süreçleri araştırmasına olanak tanır. Bu çalışmada kafeinin bilişsel performansa ilişkin Alfa ve Beta dalga aktivitesi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışmaya yaşları 18 ile 30 arasında değişen 16 sağlıklı erkek denek katılmıştır. Katılımcıların beyin dalgası aktiviteleri, 3 dakika gözler kapalı ve 3 dakika gözler açık dinlenme durumlarında alınan EEG ölçümleri ile 2 dakikalık Stroop testi uygulamaları ile değerlendirilmiştir. Stroop testi çalışma belleği, dikkat ve işlem hızı gibi bilişsel esneklik değerlendirmeleri için kullanılmıştır. Deney oturumları, kafein tüketiminden önce ve kafein tüketiminden 30 dakika sonra gerçekleştirilmiştir. Kafein sonrası alfa dalga aktivitesinin ortalama gücünde önemli bir azalma gözlemlenmiştir. Stroop testinden elde edilen verilere göre, kafein tüketimi sonrasında bilişsel işlev performansın anlamlı düzeyde arttığını görülmüştür. Frontal ve oksipital bölgede azalan alfa dalga aktivitesi ile Stroop Testi pozitif puanları arasında anlamlı ters korelasyon gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, kafein tüketiminden sonra alfa dalga aktivitesindeki azalma ve bilişsel işlevin artması, kafeinin uyanıklık ve bilişsel aktivite içeceği olarak uyarıcı etkilerini destekleyebilir.
Özet (Çeviri)
Electroencephalography (EEG) has emerged as a pivotal neurophysiological tool widely in cognitive function studies, providing real-time insights into brain activity and dynamics, and enabling researchers to investigate the intricate neural processes associated with various cognitive functions. The effects of caffeine on the Alpha and Beta wave activity concerning cognitive performance were investigated in this study. 16 healthy male subjects aged between 18 and 30 participated in the study. The brain wave activities of participants were evaluated using (EEG) from a 3-minute eyes-closed and 3-minute eyes-opened resting state and a 2-minute Stroop test. Stroop test (ST) was used to assess cognitive flexibility such as working memory, attention, and processing speed. The experiment sessions were examined before caffeine consumption (BC), and 30 minutes after caffeine consumption (AC). The results have shown that the data obtained from the participants of the after-caffeine group (AC) has significantly decreased in terms of the mean power of alpha wave activity. Data from the cognitive function Stroop test showed significantly improved performance for the subject's post-caffeine consumption. A significant inverse correlation was observed between decreased alpha wave activity in the frontal and occipital regions and Stroop test positive scores. In conclusion, the decrease in alpha wave activity and increase in cognitive function after caffeine consumption may support the stimulating effects of caffeine as a wakefulness and cognitive activity beverage.