Pes anserin bursitli diz osteoartrit hastalarında radial ekstrakorporeal şok dalga tedavisinin (rESWT) uygulanan seans sayısıyla ilişkili olarak ağrı ve fonksiyonellik üzerineetkinliğinin araştırılması
Investigation of the effect of radial extracorporeal shockwave therapy (r-ESWT) on pain and functionality in relation tothe number of sessions performed in knee osteoarthritis patients with pes anserine bursitis
  1. Tez No: 856515
  2. Yazar: ŞEYMA NUR BAYINDIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADİYE MURAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Pes anserin bursiti (PAB) diz medialinde yer alan pes anserinus bölgesiyle ilişkili bursanın iltihaplanmasıyla karakterize yumuşak doku sendromlarındandır ve diz osteoartriti ile klinik birlikteliği sıktır. Ekstrakorporeal Şok Dalga Tedavisi (ESWT) çeşitli kas-iskelet sistemi hastalıklarında kullanılan ve pes anserin bursit tedavisinde de uygulanan noninvaziv terapötik modalitedir. Hedef bölge dokuları üzerinde neovaskülarizasyon, anti-inflamatuar,analjezik ve trofik etkiler yoluyla kıkırdak ve kemik yapısında onarıcı etkiler sağladığı bilinmektedir. Diz osteoartritinde ağrı kaynaklarından biri olan PAB semptomlarını azaltmak ve etkili bir tedavi için gereken radial ESWT (r-ESWT) seans sayısını quantifiye etmek önemlidir. Bu çalışmayla PAB olan diz osteoartritli hastalarda r-ESWT 'nin uygulanan seans sayısıyla ilişkili olarak ağrı ve fonksiyonelliğe etkinliğini klinik ve ultrasonografik değerlendirmeyle belirlemeyi amaçladık. PAB tanılı 67 hasta, geliş sırasına göre basit randomizasyon metoduyla iki farklı tedavi grubuna ayrıldı. İlk tedavi grubuna üç seans r-ESWT, ikinci gruba beş seans r-ESWT uygulandı. Her iki gruba Non Steroid Antiinflamatuar İlaç (NSAİİ), soğuk uygulama, diz çevresi kuvvetlendirme egzersizleri verildi. Tüm hastalar tedavi öncesi, sonrası ve 1. ayda; Vizüel Analog Skala, Western Ontario and McMaster Universities Arthritis Index, Lequesne Algo-Fonksiyonel Diz İndeksi (LAİ), algometrik ölçümlerle ve ultrasonografik PAB evrelemesiyle değerlendirildi. Çalışma 63 hasta (ilk grup 32 kadın; yaş ortalaması 60,25 ± 8,09 yıl, ikinci grup 31 kadın; yaş ortalaması 61,16 ±7,86 yıl) ile tamamlandı. Katılımcılar tedavi sonrası yan etki bildirmedi. Hastalar demografik veriler (yaş, boy, kilo, vücut kitle indeksi) açısından karşılaştırıldığında, gruplar arasında istatistiksel olarak fark saptanmadı (p>0.05). Grup içi karşılaştırmada, her iki grup için tüm değerlendirme parametrelerinde tedavi öncesine göre tedavi sonrası ve 1. ayda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde iyileşme saptandı (p0.05). PAB sendromlu hastalarda r-ESWT etkin ve güvenli bir tedavidir. Hem üç seans hem beş seans r-ESWT tedavisinin, ağrı, fonksiyonellik, hastalık şiddeti ve ultrasonografik evre üzerinde etkili olduğu ve bu etkinin 1. ayda devam ettiği saptandı. Buna karşın hastalarda seans sayısındaki artış ile ortalama ağrı skoru ve sertlik arasında anlamlı farklılık saptanmadı. Çalışmamız ESWT'nin farklı seanslarda uygulanmasının ağrı düzeyi, fonksiyonellik ve ultrasonografik evre üzerinde etkinliği açısından kıyaslandığı ilk çalışmadır. Ancak terapötik standardizasyon için her iki cinsiyette hastaların bulunduğu, daha uzun takip süreli plasebo kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Pes anserine bursitis (PAB) is a soft tissue syndrome characterized by inflammation of the bursa associated with the pes anserinus region of the medial knee and is frequently associated with knee osteoarthritis. Extracorporeal Shock Wave Therapy (ESWT) is a noninvasive therapeutic modality used in various musculoskeletal diseases and also applied in the treatment of pes anserine bursitis. It is known to provide restorative effects on cartilage and bone structure through neovascularization, anti-inflammatory, analgesic and trophic effects on target area tissues. It is important to quantify the number of radial ESWT (r-ESWT) sessions required to reduce the symptoms of PAB, which is one of the sources of pain in knee osteoarthritis, and for an effective treatment. In this study, we aimed to determine the efficacy of r-ESWT on pain and functionality in relation to the number of sessions performed in patients with knee osteoarthritis with PAB by clinical and ultrasonographic evaluation. Sixty-seven patients with PAB were divided into two different treatment groups by simple randomization method according to the order of arrival. The first treatment group received three sessions of r-ESWT and the second group received five sessions of r-ESWT. Both groups received Non Steroidal Anti Inflammatory Drugs (NSAIDs), cold application and knee strengthening exercises. All patients were evaluated with Visual Analog Scale, Western Ontario and McMaster Universities Arthritis Index, Lequesne Algo-Functional Knee Index (LAI), algometric measurements and ultrasonographic PAB staging before and after treatment and at 1 month. The study was completed with 63 patients (first group 32 women; mean age 60.25 ± 8.09 years, second group 31 women; mean age 61.16 ± 7.86 years). Participants did not report any side effects after treatment. When the patients were compared in terms of demographic data (age, height, weight, body mass index), no statistical difference was found between the groups (p>0.05). In intra-group comparison, there was a statistically significant improvement in all evaluation parameters for both groups after treatment and at 1 month compared to pretreatment (p0.05). r-ESWT is an effective and safe treatment in patients with PAB syndrome. Both three and five sessions of r-ESWT treatment were found to be effective on pain, functionality, disease severity and ultrasonographic stage, and this effect persisted at 1 month. However, no significant difference was found between the increase in the number of sessions and the mean pain score and stiffness. Our study is the first to compare the effectiveness of different sessions of ESWT on pain level, functionality and ultrasonographic stage. However, for therapeutic standardization, placebo-controlled studies with patients of both sexes and longer follow-up are needed.