Ultrason eşliğinde pes anserinus tendinobursitli hastalarda lökositten zengin plateletten zengin plazmanın (lR-PRP) etkinliği ve dozu
Efficacy and dosage of leukocyte rich platelet rich plasma (lR-PRP) injection in patients with pes anserinus tendinobursitis
  1. Tez No: 622183
  2. Yazar: ÇAĞLAR KARABAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA TALAY ÇALIŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Pes anserin tendino bursit (PATB) sendromu, sartorius, gracilis ve semitendinosus kaslarının tendonlarının ortak yapışma yeri olan, proksimal tibianın medial yüzünde ağrı ve hassasiyet ile karekterizedir. PATB sendromu etyopatogenezi tam olarak açıklanamamasına rağmen, tekrarlayan mikrotravmaların zaman içerisinde dejeneratif değişikliklere yol açarak, hastalığın oluşumuna neden olmaktadır. Bu dejeneratif değişiklik sonucu; inflamasyon mekanizmalarının tam olarak işlememesi, fibrovasküler hipertrofi ve bölgedeki kan akımının bozulması sonucu kısır döngüye girer ve iyileşme mekanizması bozulur. Bu nedenle çalışmamızda, PRP'nin içerisindeki büyüme faktörlerinin iyileşme sürecini hızlandırması ve aktive etmesi sebebiyle, PATB sendromlu hastaların tedavisinde lökositten zengin PRP (LR PRP) enjeksiyonun uygulanabilirliğini, etkinliğini ve uygun tedavi protokolünü araştırmayı amaçladık. Metod: PATB tanısı alan 64 hasta, çalışmaya dahil edilerek iki gruba randomize edildi. Bir gruba ultrasonografi (USG) eşliğinde 2 ml lökositten zengin PRP (LR PRP) enjeksiyonu bir kez uygulanırken, diğer gruba USG eşliğinde 2 ml LR PRP enjeksiyonu bir hafta arayla iki kez uygulandı. Her iki gruba enjeksiyon sonrası ev egzersiz programı verildi. Tüm hastalar tedavinin başlangıcında ve tedaviden 1 hafta, 4 hafta ve 12 hafta sonra; Vizüel Analog Skala (VAS), Western Ontario and McMaster Universities Arthritis Index (WOMAC), hasta global değerlendirme anketi ve altı dakika yürüme testi, aktif diz eklem hareket açıklığı (EHA) ölçüm parametreleri ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışma 60 hasta (Tek doz PRP: 30 hasta; 28 kadın; yaş ortalaması 56.73±10.66 yıl, Çift doz PRP: 30 hasta; 27 kadın; yaş ortalaması 52.97±14.02 yıl) ile tamamlandı. Katılımcılarda enjeksiyon sonrası geçici minör yan etkiler dışında komplikasyon görülmedi. Hastalar demografik veriler (yaş, boy, kilo, vücut kitle indeksi, cinsiyet) açısından karşılaştırıldığında, iki grup arasında istatistiksel olarak fark saptanmadı (p>0.05). Grup içi karşılaştırmada, her iki grup için değerlendirilen tüm sonuç ölçütlerinde başlangıca göre tedavi sonrası 1.hafta, 4.hafta, ve 12. haftada istatistiksel olarak anlamlı düzeyde iyileşme saptandı (p0.05). Hasta global değerlendirme sonucunda, 12.haftada tüm hastaların 22'sinde tamamen iyileşme, 25'inde önemli bir rahatlama, 4'ünde hafif bir rahatlama, 5'inde tedavi öncesine göre aynı, 4'ünde kötüşelen ağrı saptandı. Sonuç: PATB sendromu olan hastalar için lokal PRP enjeksiyonu uygulanabilir, güvenli bir tedavi seçeneğidir. Hem tek doz LR--PRP hem de çift doz LR--PRP'nin tedavi sonrasında, PATB'de ağrı ve fonksiyonel parametreler üzerinde etkili olduğunu ve bu etkinin 12.haftaya kadar devam ettiği saptandı. Buna karşın bu hastalara bir kez veya 1 hafta ara ile iki kez PRP enjeksiyonu uygulama arasında, ağrı ve fonksiyon parametreler açısından anlamlı farklılık saptanmadı. PATB'de, lökositten zengin PRP tedavisinin kullanıldığı, doz intervali açısından literatürdeki ilk çalışmadır. Ancak PRP'nin etkinliğini doğrulamak için kontrol grubu içeren, daha uzun takip süreli ve daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: Pes anserin tendino bursitis (PATB) syndrome is characterized by pain and tenderness on the medial side of the proximal tibia, a common adhesion site of the tendons of the sartorius, gracilis and semitendinosus muscles. Although the etiopathogenesis of PATB syndrome cannot be fully explained, recurrent microtrauma causes degenerative changes over time and causes the formation of the disease. As a result of this degenerative change; Inflammatory mechanisms do not work properly, fibrovascular hypertrophy and the blood flow in the region as a result of a vicious cycle and the healing mechanism is broken. Therefore, in this study, we aimed to investigate the feasibility, efficacy and appropriate treatment protocol of leukocyte rich PRP (LR PRP) injection in the treatment of patients with PATB syndrome, since growth factors in PRP accelerate and activate the healing process. Methods: Sixty four patients with PATB were included in the study and randomized into two groups. Ultrasonography (USG) guided 2 ml of leucocyte rich PRP (LR PRP) was given once to one group, while USG guided 2 ml LR PRP injection was administered twice a week apart. Both groups were given home exercise program after injection. All patients were given at the beginning of treatment and 1 week, 4 weeks and 12 weeks after treatment; Visual Analogue Scale (VAS), Western Ontario and McMaster Universities Arthritis Index (WOMAC), patient global assessment questionnaire and six minute walk test, active knee range of motion (ROM) measurement parameters were evaluated. Findings: The study was completed with 60 patients (Single dose PRP: 30 patients; 28 women; mean age 56.73 ± 10.66 years, Double dose PRP: 30 patients; 27 women; mean age 52.97 ± 14.02 years). There were no complications other than transient minor side effects. When the patients were compared in terms of demographic data (age, height, weight, body mass index, gender), no statistically significant difference was found between the two groups (p> 0.05). In the intra group comparison, statistically significant improvements were found in all outcome measures evaluated for both groups at the first week, fourth week, and 12 weeks after treatment (p 0.05). As a result of global evaluation, all patients recovered completely in 22 weeks, significant relief in 25 patients, mild relief in 4 patients, same pain in 5 patients and worsening pain in 4 patients. Results: Local PRP injection is a safe treatment option for patients with PATB syndrome. Both single dose LR--PRP and double dose LR--PRP were found to have an effect on pain and functional parameters in PATB after treatment and this effect continued until the 12th week. However, there was no significant difference in pain and function parameters between the administration of PRP injections to these patients once or twice a week. This is the first study in the literature regarding dose interval in leukocyte--rich PRP treatment in PATB. However, further studies with longer follow--up periods, including a control group, are needed to confirm the efficacy of PRP.