Tekstil endüstrisi proses atık sularında mikroplastik varlığının tespiti ve döngüsel ekonomi modeli yaklaşımı ile gideriminin değerlendirilmesi
Detection of the presence of microplastics in textile industry process wastewater and evaluation of their removal using the circular economy model approach
  1. Tez No: 856547
  2. Yazar: GÖZDE ABACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY YILDIZ TÖRE, DR. CAN BURAK ÖZKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada öncelikle %100 geri dönüştürülmüş pet şişelerden (recycled pet, R-PET) üretilen atkı ve çözgü ipliklerinden dokunan ham kumaşın boyanması sonrasında boya banyosuna karışan mikroplastiklerin varlığı mikroskopik ve elementel analiz yöntemleri ile araştırılmıştır. Mikroplastiklerin atık suda giderilmesine yönelik yeni, sürdürülebilir adsorbent malzeme alternatifleri tekstil işletmesi selüloz esaslı tekstil teleflerinden elde edilmiştir. Adsorbent üretiminde proses koşulları sabitlense de geri dönüştürülmüş pamuk/viskon karışımı iplik telefi üretiminden elde edilen adsorbentlerin metilen mavisi çözeltisinde tekrarlanan deneylerdeki düşük performansı sebebiyle oldukça yüksek adsorpsiyon kapasitesine sahip İndirgenmiş Grafen Oksit (rGO) nanopartikülleri ile lyocell bazlı adsorbenti farklı oranlarda katkılandırarak ve manyetik etki altında çözelti ortamından kolay ayrılabilmesi amacıyla spinel ferrit ile de katkılandırılmış malzeme (SFNK) elde edilmiştir. Tez çalışması kapsamında üretilen adsorbent malzemenin elementel analizleri yapılmıştır. Laboratuvar ortamında yeniden üretilebilirliği yüksek ve en verimli giderim sonucunu veren %100 lyocell esaslı iplik telefinden elde edilen adsorbent ile metilen mavisi boyar madde renk giderim çalışmaları yapılarak optimum adsorbsiyon koşulları tespit edilmiştir. Belirlenen adsorbsiyon koşullarında atık sudaki mikroplastik giderimi incelenmiştir. Mikroplastik gideriminde başarılı olan bu adsorbetin önce metilen mavisi çözeltisindeki desorbsiyon koşulları araştırılmış ve bu koşullar altında boya banyosu proses atık suyunda desorbsiyon performansı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, the presence of microplastics discharged from the dye bath after the dyeing of the raw fabric woven from weft and warp threads produced from 100% recycled pet bottles (R-PET) was investigated by microscopic and elemental analysis methods. New, sustainable adsorbent material alternatives for the removal of microplastics in wastewater have been obtained from textile mill cellulose-based textile waste. Although the process conditions in adsorbent production are fixed, due to the low performance of the adsorbents obtained from the production of recycled cotton/viscose blend yarn waste in repeated experiments in methylene blue solution, the solution is prepared by adding Reduced Graphene Oxide (rGO) nanoparticles, which have a very high adsorption capacity, and lyocell-based adsorbent at different rates and using the solution under magnetic influence. Material (SFNK) doped with spinel ferrite was obtained in order to be easily separated from the environment. Elemental analyzes of the adsorbent material produced within the scope of the thesis study were carried out. Optimum adsorption conditions were determined by carrying out methylene blue dyestuff removal studies with the adsorbent obtained from 100% lyocell-based yarn waste, which provides the most reproducible and most efficient removal results in a laboratory environment. Microplastic removal in wastewater was tested under specified adsorption conditions. The desorption conditions of this adsorbate, which is successful in microplastic removal, in methylene blue solution were first investigated and its desorption performance in dye bath process wastewater was examined under these conditions.