Tekstil endüstrisi atık sularında fenton ve uv prosesleri ile koi ve renk gideriminin incelenmesi
Investigation of cod and color removal with fenton and uv processes in textile industry wastewater
  1. Tez No: 695928
  2. Yazar: NİLAY TUNCER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Tekstil endüstrisinin üretim prosesleri çok çeşitli ve karmaşık yapıdadır. Proseslerde kullanılan boyar maddelerin ve kimyasalların çeşitlilik göstermesi sonucunda tanımlanması zor, kompleks yapıda atık sular oluşmaktadır. Miktarı ve kompleks yapısı dikkate alındığında tekstil endüstrisinden kaynaklanan atık sular diğer endüstriyel sektörlere göre daha fazla çevreyi kirletici özelliğe sahiptirler. Alıcı ortamda çok düşük konsantrasyonlarda dahi boyar madde bulunması çevre açısından istenmeyen bir durumdur ve su kaynağının tekrar kullanımını sınırlandırmaktadır. Ayrıca su çevresinde yaşayan insanları ve ortamdaki canlı yaşamını olumsuz etkileyebilmektedir. Bu tez çalışmasında tekstil endüstrisi atık suyunun ileri oksidasyon yöntemlerinden Fenton (Fe2+/H2O2), ultraviyole (UV) ve ultraviyole/hidrojen peroksit (UV/H2O2) prosesleri kullanılarak arıtılabilirliği araştırılmıştır. Çalışmanın tamamında her bir proses için optimum giderim verimlerinin elde edildiği koşullarının belirlenmesi amaçlanmıştır. İlk olarak Fenton prosesindeki deneysel çalışmalar pH
Özet (Çeviri)
The manufacturing processes of the textile industry are very diverse and complex. As a result of the variety of dyestuffs and chemicals used in the processes, complex wastewater is formed that is difficult to define. Considering its quantity and complex structure, wastewater originating from the textile industry has more environmental pollution compared to other industrial sectors. The presence of colorant in very low concentrations in the receiving environment is undesirable for the environment and limits the reuse of the water source. It can also negatively affect people living around the water and their live life in the environment. In this thesis, the treatability of the waste water of the textile industry was investigated using Fenton (Fe2+/H2O2), ultraviolet (UV) and ultraviolet/hydrogen peroxide (UV/H2O2) processes. The aim of the whole study is to determine the conditions in which optimum removal efficiencies are obtained for each process. Initially, experimental studies in Fenton process were carried out at different concentrations of H2O2 and Fe2+, keeping the process time constant at pH