Brode endüstrisi atık sularında elektrooksidasyon prosesi ile toplam organik karbon giderimi
Total organic carbon removal in brode industry wastewater by electrooxidation process
  1. Tez No: 716290
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN AYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA KARAYÜNLÜ BOZBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Tekstil endüstrisi proses adımlarında kumaş ve brodeleme işlemi için; sodyum hidroksit, silikatlar, klor, sodyum bisülfit, deterjanlar, nişastanın hidrolizi için enzimler, asitler, hidrojen peroksit, sodyum hipoklorit ve iplik boyası gibi kimyasallar kullanılır. Kullanılan bu kimyasallar atık sularda aynı zamanda kirlilik kaynağıdır. Bu çalışmada brode endüstrisinde açığa çıkan atık sulardaki Toplam Organik Karbon (TOK) miktarını deşarj limitlerine indirmek için elektrooksidasyon yöntemi kullanıldı. TOK bir organik bileşikte bulunan karbon miktarıdır. TOK aynı zamanda, arıtılmış sudaki organik moleküllerin veya kirleticilerin seviyesinin ölçüsüdür. Kuruluşların kullandıkları suyun süreçleri için yeterince saf olup olmadığını anlamalarına yardımcı olan bir analitik tekniktir. Atık sulardaki TOK miktarını elektrooksidasyon ile gidermek için elektroliz ortamının en uygun pH, sıcaklık, akım, elektrolit miktarı ve zaman parametreleri klasik yöntemle belirlenmiştir. Atık suyun iletkenliğini artırmak için NaCl kullanıldı, atık sudaki TOK miktarı 6584 mg/L değerinden 159,10 mg/L değerine ve %97,58 giderim başarısına, elektrooksidasyon çözeltisinin ortam pH' sı 7,01 iken, 6 amper akımda, BDD (Bor Katkılı Elmas) ve çelik elektrotlar kullanılarak, 3 g/L elektrolit miktarında, 25 °C sıcaklığında, 10 saat süre sonunda elde edilmiştir. TOK giderim sürecinde brode atık suyun UV-VİS ve Floresans Spektroskopisi ile karakterizasyonu belli zaman aralıklarında gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
For fabric and embroidery process in textile industry process steps; chemicals such as sodium hydroxide, silicates, chlorine, sodium bisulfite, detergents, enzymes for hydrolysis of starch, acids, hydrogen peroxide, sodium hypochlorite and yarn dye are used. These used chemicals are also a source of pollution in wastewater. In this study, electrooxidation method was used to reduce the Total Organic Carbon (TOC) amount to the discharge limits in the wastewater of the brode industry. TOC is the amount of carbon in an organic compound. TOC is also a measure of the level of organic molecules or pollutants in treated water. It is an analytical technique that helps organizations understand whether the water they use is pure enough for their process. The most suitable pH, temperature, current, electrolyte amount and time parameters of the electrolysis medium were determined by the classical method in order to remove the TOC amount in the wastewater by electrooxidation. NaCl was used to increase the conductivity of the wastewater. The TOC amount in the wastewater was reduced from 6584 mg/L to 159.10 mg/L and the removal rate was 97.58%. This value was obtained by using BDD (Boron Dopend Diamond) and steel electrodes when the electrooxidation solution's ambient pH was 7.01, 6 amps current, electrolyte amount of 3 g/L, at 25 °C temperature, after 10 hours. In the TOC removal process, the characterization of embroidery wastewater with UV-VIS and Fluorescence Spectroscopy was carried out at certain time intervals.