İşletmelerde lojistik operasyonlarının dijitalleşmesi ile ıot sistemlerinin sürdürülebilirlik açısından incelenmesi
Digitalizastion of logistics operations in enterprises and study of iot systems from a sustainable perspevtive
  1. Tez No: 856546
  2. Yazar: BATUHAN AKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Endüstri 4.0 kavramı yaşanan teknolojik değişimler vesilesiyle ortaya çıkmıştır. İşletmeler için Endüstri 4.0 ile birlikte gelen teknolojinin kullanımı vazgeçilmez hale gelmiştir. Artmaya devam eden üretim ile birlikte tedarik süreçlerindeki ihtiyaçların geleneksel teknoloji ile sürdürülmesi yetersiz hale gelmiştir. Hal böyle iken işletmelerin geleneksel teknolojiden dijital teknolojilere geçişi kaçınılmaz olmuştur. Lojistik faaliyetlerinde hız, süreçlerin optimizasyonu, izlenebilirlik ve sürdürülebilirlik önemli bileşenler haline gelmiştir. Günümüz teknolojileri işletmelerin üretim, lojistik ve depolama gibi süreçlerinin dijitalleşmesinde çok önemlidir. Teknolojinin süreçlere doğru altyapı ile entegre edilmesi beraberinde verimlilik, kalite ve sürdürülebilirliğin artmasını sağlamaktadır. Dijitalleşmenin getirdiği avantajları analiz eden işletmeler küresel pazardaki rekabetini sürdürebilmek adına robotik sistemleri süreçlerine daha fazla dahil etmektedir. Robotik sistemler nihai ürünün depolanması, hammadde ve yarı mamülün üretim hatlarına taşınması, depodaki ürünlerin son kullanıcıya sevkiyatı gibi bir çok sürecin dijitalleşmesinde büyük rol oynamaktadır. Robotik sistemlerindeki güvenlik ekipmanları ramak kala ve kayıplı iş kazaların önüne geçerek güvenli bir çalışma ortamı sağlamaktadır. Yapılan bu tez çalışmasında lojistik operasyonlarının dijitalleşmesi ve IoT Sistemlerinin sürdürülebilirliğe etkisinin araştırılması üzerine durulmuştur. Bu çalışma ile Endüstri 4.0 teknolojileri, dijital lojistik sistemleri, sürdürülebilirlik kavramları üzerinde durulmuş ve konu kapsamında tez ve makaleler ile ilgili literatür taraması yapılmıştır. Endüstri 4.0 teknolojileri ve IoT uygulamaları hakkında kısa bilgiler verilerek lojistik dünyası üzerindeki etkileri incelenmiştir. Endüstri 4.0 teknolojileri ile desteklenmiş Lojistik 4.0 kavramı açıklanmıştır. Lojistik 4.0 ile hayatımıza giren robotik sistemler hakkında bilgiler verilmiştir. Lojistikte kullanılan robotik sistemleri üreticilerinin vaka analizi dokümanları incelenmiştir. Bu çalışmada doküman analizi yöntemi ile lojistikte robotik sistemlerinin yaygınlaştırılmasının üretim ve tedarik operasyonlarındaki etkisi ve önemi ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of Industry 4.0 emerged due to technological changes. The use of technology that comes with Industry 4.0 has become indispensable for businesses. With production continuing to increase, it has become insufficient to meet the needs in the supply processes with traditional technology. This being the case, the transition of businesses from traditional technology to digital technologies has become inevitable. Speed, optimization of processes, traceability and sustainability have become important components in logistics activities. Today's technologies are very important in the digitalization of business processes such as production, logistics and storage. Integrating technology into processes with the right infrastructure increases efficiency, quality and sustainability. Businesses that analyze the advantages of digitalization are increasingly incorporating robotic systems into their processes in order to maintain their competition in the global market. Robotic systems play a major role in the digitalization of many processes such as storing the final product, transporting raw materials and semi-finished products to production lines, and shipping products in the warehouse to the end user. Safety equipment in robotic systems provides a safe working environment by preventing near-misses and loss-of-work accidents. This thesis study focuses on the digitalization of logistics operations and investigating the impact of IoT Systems on sustainability. In this study, Industry 4.0 technologies, digital logistics systems, sustainability concepts were emphasized and a literature review was conducted on theses and articles within the scope of the subject. Brief information about Industry 4.0 technologies and IoT applications was given and their effects on the logistics world were examined. The concept of Logistics 4.0, supported by Industry 4.0 technologies, has been explained. Information was given about the robotic systems that entered our lives with Logistics 4.0. Case analysis documents of manufacturers of robotic systems used in logistics were examined. In this study, the effect and importance of the dissemination of robotic systems in logistics on production and supply operations has been revealed through the document analysis method.