Relativistik kompakt yıldız modellerinin analizi
Analysis of relativistic compact star models
- Tez No: 856578
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF KÜÇÜKAKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tezde kompakt yıldızın relativistik olarak modellenmesi incelenmiştir. Bu amaçla dış geometri olarak Schwarzchild çözümü kullanılırken iç geometri olarak statik, küresel simetrik bir uzay-zaman metriği ele alınmıştır. İlk olarak madde dağılımı için izotropik ideal akışkan bir enerji momentum tensörü dikkate alınarak Einstein alan denklemlerine analitik çözümler elde edilmiştir. Daha sonra gözlemsel olarak daha gerçekçi olan anizotropik enerji momentum tensörüne sahip bir ideal akışkan ele alınmıştır. Elde edilen Einstein alan denklemleri Karmarkar koşulu kullanılarak çözülmüştür. Her iki modelde de elde edilen çözümlerin fiziksel özellikleri, literatürde çalışılmış ve iyi bilinen Cen X-3, LMC X-4, SMC X-4 ve Her X-1 nötron yıldızlarının gözlemsel verileri üzerinden incelenmiştir. Söz konusu incelemelerde kompakt yıldızların, bazı fiziksel nicelikleri, enerji koşulları, kırmızıya kayma ve kütle yarıçap ilişkisi ile kompaktlık faktörü gibi fiziksel koşullar analiz edilmiştir. Ayrıca kompakt yıldızların denge ve kararlılık durumlarını, nedensellik koşulu, Tolman-Oppenheimer-Volkoff denklemi, Harrison-Zeldovich-Novikov koşulu ve relativistik adyabatik indeks aracılığı ile incelenmiştir. Her iki modelde istenilen fiziksel sınırlar içerisinde dengeli ve kararlı kompakt yıldızların var olabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, relativistic modeling of a compact star is examined. For this purpose, a static, spherically symmetric space-time metric was used as the internal geometry while using the Schwarzschild solution as an outer spacetime. Then, a perfect fluid with anisotropic energy momentum tensor, which is observationally more realistic, is considered. The obtained Einstein field equations were solved using the Karmarkar condition. The physical properties of the obtained solutions in both models were examined through observational data of the well-known Cen X-3, LMC X-4, SMC X-4 and Her X-1 neutron stars, which have been studied in the literature. In these studies, some physical quantities, energy conditions, redshift, mass-radius relationship and compactness factor of compact stars were examined. Additionally, the equilibrium and stability states of compact stars were analyzed through the causality condition, Tolman-Oppenheimer-Volkoff equation, Harrisson-Zeldonovich-Novikov condition and relativistic adiabatic index. Both models reveal that stable and balanced compact stars can exist within desired physical limits.