Fourier series combinatory explanation
Fourıer serisi birleşik açıklama
  1. Tez No: 856593
  2. Yazar: SELEN KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN MURAT TÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada ele aldığımız ilk konular depremin nedenleri ve deprem durumunda nasıl güvende kalınacağıydı. Depremin merkez üslerinde yüzey ve sığ su dalgaları, p dalgaları, s dalgaları, Rayleigh dalgaları, love dalgaları ve diğer dalga türlerinin incelenmesi gerçekleştirildi. Bu araştırmanın bulguları bu dalga stillerinin karşılaştırılmasına olanak sağladı. Bu tezin amacı, bu çalışmalar sonucunda bazı olguları açıklamada kullanılan Fourier serisi ve dalgacık dönüşümünü kullanarak deprem dalgalarının matematiksel modellerini oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
The first topics we covered in this study were the causes of the earthquake and how to stay safe in the event of one. The study of surface and shallow water waves, pwaves, s-waves, Rayleigh waves, love waves, and other wave types was conducted at the epicenters of the earthquake. The findings of this research allowed for a comparison of these wave styles. The purpose of this thesis is to create mathematical models of earthquake waves using Fourier series and wavelet transform, which have been used to explain certain phenomena as a result of these studies