Virtual functional profiling of variants of unknown significance in the GABRB3 gene associated with epilepsy
Epilepsi ile ilişkili GABRB3 genindeki önemi bilinmeyen varyantların sanal fonksiyonel profili
  1. Tez No: 856603
  2. Yazar: DERYA TÜRKMEN DELİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
GABAerjik sinyallemedeki kritik rolü nedeniyle son yıllarda araştırmaların odak noktası olan gama-aminobütirik asit (GABA) A reseptör alt birimi beta-3 (GABRB3) geni, çeşitli nörolojik bozukluklar ve klinik sendromlarla ilişkilendirilmiştir. GABRB3 geni, heteropentamerik gama-aminobütirik asit A reseptörlerinin (GABAAR'lar) beyinde bol miktarda eksprese edilen bir alt birimi olan beta3 (β3) alt birimini kodlar. Bu çalışmanın amacı, GABRB3 genindeki tek nükleotid polimorfizmlerinin (SNP) hesaplamalı biyoinformatik araçlar kullanılarak fonksiyon, yapı, stabilizasyon ve spesifik moleküler değişiklikler açısından etkilerini tahmin etmenin yanı sıra, GABA'nın bu varyantlara bağlanma ilgileri üzerindeki değişikliklerini analiz etmektir. Bu amaçla, GABRB3 genindeki bilinmeyen anlamlı SNP'lerin, hesaplamalı biyoinformatik araçlar kullanılarak fonksiyon, yapı, stabilizasyon ve spesifik moleküler değişiklikler açısından etkilerini tahmin etmenin yanı sıra, GABA'nın bu varyantlara olan afinite (ΔΔG) değişiklikleri analiz edilmiştir. Sonuç olarak, proteinin farklı bölgelerinde lokalize olan 17 bilinmeyen anlamlı SNP“patojenik”olarak tahmin edildi (Y467S, Y467H, P298S, R294Q, G279R, S264F, Y182H, C175W, P169L, R142C, H132Y, D94E, M80R, D73H, D49E ve Y48C). Y182H ve Y182C varyantlarının GABA bağlanma bölgesinde yer alan diğer varyantlarla karşılaştırıldığında, GABA'ya daha yüksek enerjili ligand pozu (ΔΔG) bildirmesi moleküler kenetlenme sonuçları açısından önemlidir. Vahşi tip ve beş varyant (Y182H, T227P, T227A, F225V, Y230C), kodon 182 pozisyonunda GABA ile hidrojen bağı etkileşimi gösterirken, sadece Y182C varyantının, kodon 182'de GABA ile herhangi bir hidrojen bağı etkileşimi göstermediği tespit edilmiştir. GABRB3 gen varyantlarıyla sıklıkla ilişkilendirilen“Gelişimsel ve Epileptik Ensefalopati”(DEE) ve Çocukluk Çağı Absans Epilepsisinin (CAE, ECA) altta yatan genetik mekanizmalarının daha iyi anlaşılması için yürütülen araştırmalarda, çalışmamızda vurgulanan varyantlara odaklanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The gamma-aminobutyric acid (GABA) A receptor subunit beta-3 (GABRB3) gene, which has been the focus of research in recent years due to its critical role in GABAergic signaling, has been associated with various neurological disorders and clinical syndromes. The GABRB3 gene encodes the beta3 (β3) subunit, a subunit of heteropentameric gamma-aminobutyric acid A receptors (GABAARs) that is abundantly expressed in the brain. The aim of this study was to predict the effects of unknown significant variants (VUSs) in the GABRB3 gene in terms of function, structure, stabilization and specific molecular changes using computational bioinformatics tools, as well as to analyze the changes in GABA binding affinities to these variants. As a result, we predicted 17 VUSs as“pathogenic”localized in different regions of the protein (Y467S, Y467H, P298S, R294Q, T281A, G279R, S264F, Y182H, C175W, P169L, R142C, H132Y, D94E, M80R, D73H, D49E and Y48C). It is significant in terms of molecular docking results that Y182H and Y182C variants present a higher energy ligand pose (ΔΔG) to GABA compared to other variants located in the GABA binding site. While wild typr (WT) and five variants (Y182H, T227P, T227A, F225V, Y230C) had hydrogen bonds with GABA at codon 182, only the variant Y182C did not show any hydrogen bond interaction with GABA at codon 182. In this context, it is recommended to focus on the variants highlighted in our study in research conducted to better understand the underlying genetic mechanisms of“Developmental and Epileptic Encephalopathy”(DEE) and Childhood Absence Epilepsy (CAE, ECA), which are frequently associated with GABRB3 gene variants.