Oleik asidin pirolidonyum bazlı iyonik sıvılar katalizörlüğünde mikrodalga destekli esterleştirilmesiyle biyodizel üretimi
Biodiesel production by microwave assisted esterification of oleic acid used by pyrolidonium based ionic liquids catalyst
  1. Tez No: 856602
  2. Yazar: AYNUR CİNDİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Biyodizel, trigliseritlerin ester değişimi reaksiyonu ve serbest yağ asitlerin esterleşme reaksiyonları ile elde edilen sıvı bir yakıttır. Bu çalışmada pirolidonyum bazlı iki farklı iyonik sıvı, oleik asidin metanol ile esterleşme reaksiyonu yoluyla biyodizel üretiminde katalizör olarak uygulanmıştır. Isıtma yöntemi olarak, geleneksel yönteme alternatif olarak mikrodalga ısıtma yöntemi seçilmiştir. Reaksiyon sıcaklığı, katalizör miktarı, metanol/oleik asit mol oranı ve reaksiyon süresi oleik asidin dönüşümü üzerine olan etkileri incelenmiştir. Pirolidonyum bazlı iyonik sıvıların etkinlikleri amonyum ve imidazolium bazlı iyonik sıvılar ile karşılaştırılmış ve pirolidonyum bazlı iyonik sıvıların daha etkili oldukları bulunmuştur. Ayrıca, farklı ısıtma yöntemlerinin oleik asidin esterleştirilmesi üzerine etkilerini incelemek için esterleşme tepkimesi hem geleneksel hem de mikrodalga yöntem ile gerçekleştirilmiştir. Mikrodalga yöntemin geleneksel yönteme göre daha etkili olduğu bulunmuştur. İyonik sıvı katalizörün tekrar kullanılabilirliği araştırılmış ve geri kazanılan katalizör, aktivitede önemli bir kayıp olmaksızın birbirini izleyen beş çalışmada yeniden kullanıldığında, katalizör mükemmel bir stabilite göstermiştir. Son olarak elde edilen metil oleat FTIR ve 1H-NMR spektroskopileri kullanılarak karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Biodiesel is a liquid fuel obtained by the transesterification reaction of triglycerides and the esterification reaction of free fatty acids. In this study, two different pyrrolidone-based ionic liquids were applied as catalysts for the production of biodiesel by the esterification reaction of oleic acid with methanol. Microwave heating was chosen as the heating method as an alternative to the traditional method. The effects of reaction temperature, catalyst amount, methanol/oleic acid molar ratio, and reaction time on the conversion of oleic acid were studied. The effectiveness of pyrrolidone-based ionic liquids was compared with that of ammonium- and imidazolium-based ionic liquids, and pyrrolidone-based ionic liquids were found to be more effective. To investigate the effects of different heating methods on the esterification of oleic acid, the esterification reaction was carried out using both conventional and microwave methods. The microwave method is more effective than the conventional method. The reusability of the ionic liquid catalyst was investigated, and the recovered catalyst showed excellent stability when it was reused for five consecutive runs without significant loss of activity. Finally, the obtained methyl oleate was characterized by FTIR and 1H-NMR spectroscopy.