Depolama sektöründe risk yönetimi, risk değerlendirmesi ve yönetsel önlemler
Risk management, risk assessment and managerial measures in the storage sector
  1. Tez No: 856627
  2. Yazar: FATİH ÜLKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAVSAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Lojistik hizmetlerin bir parçası olan depolama süreçleri, tüm imalat ve hizmet sektörlerinin başarısının çok önemli bir parçasıdır. Bu süreçte iş güvenliğinin sağlanması Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın sorumluluğundadır. Bu çalışmada öncelikle lojistik operasyonunun depolama süreçlerinde meydana gelen kazalar elde edilmiş ve veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Daha sonra dört farklı işyerinin depolama süreçleri incelenmiştir. Fine Kinney risk değerlendirme yönteminin depo sektörüne uyarlanmasında bu işyerlerinin tehlikeleri, bunlardan kaynaklanan riskler ve bunlara karşı önerilen çözümler belirlendi. Risk analizi sonucunda elde edilen sonuçlar ülkemizin 2018-2022 yılları arasındaki iş kazası ve meslek hastalıkları çeşitli yönleriyle ele alınmış olup kaza verileriyle karşılaştırıldı. Bu iki bilgiden hareketle sektörün en önemli iş sağlığı ve güvenliği sorunları tespit edilerek bu sorunlara yönelik çözüm önerileri hazırlandı. Böylece sektördeki kazaların en önemli nedenleri de belirlenmiş oldu. Sektörün doğası gereği hızlı iş temposu, işyerlerinde tanımlanmış kurallarının uygulanmıyor olması ve işin düzensizliği ile birlikte kazalar kaçınılmazdır. Bu nedenle iş akışlarının, kurallarının tanımlanması ve genel bir envanterin sağlanması bu alandaki en önemli önlemlerdir.
Özet (Çeviri)
Storage processes, as being part of logistics services, are very important for the success of all kinds of manufacturing and service industries. In this context, ensuring the application of the health and safety rules and regulations is under the responsibility of the Ministry of Labor and Social Security of Turkey. In this study, firstly the accidents during the storage processes of the logistics operations are investigated and the statistical data are analyzed. Thereafter storage processes of four different companies are taken into consideration; the hazards, the risk levels associated with these hazards and the mitigation/elimination actions for these hazards are determined with the application of Fine Kinney risk assessment method on the storage industry. The results of the risk assessment are compared with the analyzed data of labor incidents and diseases from Turkey for the years between 2018 and 2022. With this comparison, the most common health and safety issues of the industry are identified and the solutions to the issues are proposed. The identified most common issues are the fast flowing processes of the industry as the nature of the industry, ignorance of the health and safety rules in place and unorganized ways of working. Therefore, it becomes very important to determine the clear workflows, instructions, rules and general inventories, and to secure the application of these.