Irak'ta COVID-19: Epidemiyolojik, serolojik ve biyokimyasal bir çalışma
COVID-19 in Iraq: An epidemiological, serological and biochemical study
  1. Tez No: 856633
  2. Yazar: MOHAMEDALMUSTAFA A ABDULGHANI M. MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞENUR KAYABAŞ AVŞAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ AMINA HAMED ALOBAIDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
COVID-19 küresel yükü olan yeni bir salgın olup, bölgesel ve coğrafi özelliklerinin belirlenmesine ihtiyaç vardır. Bu nedenle çalışmamızda, Irak toplumundaki bazı epidemiyolojik özellikleri, biyokimyasal değişiklikleri ve IgM ve IgG antikorlarının seroprevalansının gösterilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada kullanılan COVID-19 bilgileri Sağlık Bakanlığı veri tabanından toplanmıştır. Biyokimyasal çalışma, RT-PCR pozitif olan 154 COVID-19 hastasını içermektedir. Her iki gruptan venöz kan örnekleri toplanmış ve kimyasal otoanalizör ve ticari kitler kullanılarak bazı biyobelirteçlerin belirlenmesi için test edilmiştir. Serolojik çalışma tasarımı, 23 Temmuz 2020'den Aralık 2021'in sonuna kadar test edilen kan örneklerini kapsayan retrospektif bir bölüm (6098 örnek) olmak üzere iki bölümden oluşmuştur. Prospektif bölüm ise 1 Ocak 2022 ile 31 Mart 2022 tarihleri arasındaki 385 numuneyi içermektedir. IgM ve IgG Hızlı Test kitleri kullanılarak tespit edilmiştir. Çalışma, COVID-19 hastalarında ESR, LDH, CRP, D dimer, ferritin, üre ve kreatinin arasında anlamlı bir korelasyon olduğunu ve bu bulgunun enfeksiyon sırasında çoklu organ hasarına işaret ettiğini göstermektedir. ALT ve AST sadece ESR ile anlamlı korelasyon göstermektedir. Genel SARS-CoV-2 IgM seroprevalansı %22,3'tür ve cinsiyetten etkilenmemiştir. Ancak, en yüksek seroprevalans 40-59 yaş aralığında görülmüştür. IgG genel seroprevalansı %36,20 olup, cinsiyete göre anlamlı bir fark ve ≥50 yaşındakilerde daha yüksek bir oran söz konusudur. R0 değerinin hesaplanmasında kullanılan farklı yöntemler arasında önemli farklılıklar belirlenmiştir. COVID-19'un gerçek vaka sayısı ile beklenen vaka sayısı arasında büyük bir fark vardır. Bu fark, pandemi sırasında uygulanan kontrol önlemlerinin etkinliğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
COVID-19 is a new epidemic with a global burden and there is a need to determine its regional and geographical characteristics. Therefore, in our study, we aimed to show some epidemiological characteristics, biochemical changes and seroprevalence of IgM and IgG antibodies in the Iraqi population. The COVID-19 information used in the study was collected from the Ministry of Health database. The biochemical study included 154 COVID-19 patients who were RT-PCR positive. Venous blood samples were collected from both groups and tested for the determination of some biomarkers using chemical autoanalyser and commercial kits. The serological study design consisted of two parts, a retrospective part covering blood samples tested from 23 July 2020 to the end of December 2021 (6098 samples). The prospective part included 385 samples from 1 January 2022 to 31 March 2022. IgM and IgG were detected using Rapid Test kits. The study shows that there is a significant correlation between ESR, LDH, CRP, D dimer, ferritin, urea and creatinine in COVID-19 patients, indicating multiple organ damage during infection. ALT and AST are significantly correlated with ESR only. The overall SARS-CoV-2 IgM seroprevalence was 22.3% and was not affected by gender. However, the highest seroprevalence was observed in the 40-59 age range. IgG overall seroprevalence was 36.20%, with a significant difference by sex and a higher rate in those aged ≥50 years. Significant differences were found between the different methods used to calculate the R0 value. There is a large difference between the actual number of COVID-19 cases and the expected number of cases. This difference points to the effectiveness of the control measures implemented during the pandemic.