Millet bahçelerinin kentsel açık yeşil alan planlama ve tasarım kriterlerine göre değerlendirilmesi: Çankırı Devlet Bahçeli Parkı örneği
Evaluation of nation gardens according to urban open green space planning and design criteria: the case of Çankırı Devlet Bahçeli Park
  1. Tez No: 856640
  2. Yazar: MOHAMED BALLAH ABDALLAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL TÜLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kent nüfusundaki hızlı artış, çeşitli sosyo-ekonomik, siyasi ve kültürel faktörlerle birleşerek kent merkezlerindeki açık yeşil alanların giderek azalmasına yol açmış ve millet bahçeleri bu duruma bir çözüm olarak ortaya çıkmıştır. Kentsel açık yeşil alanlar, kent estetiği ve mimarisi açısından önemli bir rol oynamanın yanı sıra, kent sakinlerinin günlük yaşamlarını etkileyen kamusal rekreasyon alanlarıdır. Bu alanların tasarımı ve sürdürülebilirliği, kent sakinlerinin hem fiziksel hem de zihinsel olarak enerji depolamalarına olanak sağladıkları için büyük önem taşımaktadır. Kentsel açık yeşil alanları ihmal eden şehirler, sakinlerini doğaya erişimden mahrum bırakmakta ve yaşam kalitelerini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çalışmada, Çankırı kent merkezinde yer alan millet bahçesi olan Çankırı Devlet Bahçeli Parkı değerlendirilmiştir. Amaç, Çankırı Devlet Bahçeli Parkı'nı kentsel yeşil alan planlama ve tasarım kriterleri açısından analiz etmektir. Çankırı Devlet Bahçeli Parkı, millet bahçesi kavramı ve tarihçesinden başlayarak peyzaj planlama ve tasarım kriterleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Bu amaçla, Çankırı kentinin ilk millet bahçesinin işlevsellik, erişilebilirlik, sürdürülebilirlik, yeterlilik gibi kentsel yeşil alan planlama ve tasarım kriterlerine uygunluğu analiz edilmiş, öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid growth of urban population, coupled with various socio-economic, political, and cultural factors, has led to a gradual reduction of open green spaces in city centers, and nation gardens have emerged as a solution to this situation. Urban open green spaces not only play a significant role in urban aesthetics and architecture but also serve as public recreation areas that punctuate the daily lives of city dwellers. The design and sustainability of these areas are of great importance because they provide city residents with the opportunity to recharge both physically and mentally. Therefore, cities that neglect these urban structures deprive their inhabitants of access to nature, adversely affecting their quality of life. In this study, Çankırı Devlet Bahçeli Park, located in Çankırı city center, was evaluated as a nation garden. The aim is to analyze Çankırı Devlet Bahçeli Park in terms of urban open green space planning and design criteria. Çankırı Devlet Bahçeli Park was evaluated using landscape planning and design criteria starting from the concept and history of the nation garden. For this purpose, the conformity of the first nation garden of Çankırı city with urban open green space planning and design criteria such as functionality, accessibility, sustainability and sufficiency is analyzed and recommendations are developed.