Farklı rakımlarda ses üstü ve altı fişeklerin kademeli ses bastırıcı sistem performansına etkisi
The effect of supersound and sub-sound cartridges on steady sound suppression system performance at different altunations
  1. Tez No: 856639
  2. Yazar: HATİCE İŞCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU COMBA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Dünyada her geçen gün ateşli silahla meydana gelen adli olaylarda ciddi artışlar meydana gelmektedir. Bu olayların büyük bölümü ölüm veya yaralanma ile sonuçlanmaktadır. Hatta bazı olaylar da şüphelinin de tespit edilmediği durumlarla da karşılaşılmaktadır. 20 yüzyılın temel değerlerinden bir tanesi de insan yaşama hakkının kutsallığıdır. Artık toplumlarda özellikle ölüm olaylarında failin tespiti ve adalete teslim edilmesinin devletin temel görevleri arasında olduğu kabul edilmekle birlikte; asıl yapılması gerekenin adli olaylar olmadan önce engellenerek insan hayatının korunması gerektiği düşüncesi ön plana çıkmaktadır. Maalesef ateşli silahlarla meydana gelen ölüm ve yaralanma olaylarının önüne geçilemediği gibi her geçen gün de artmaya devam etmektedir. Meydana gelen olayların aydınlatılmasına yönelik olarak farklı fişek türü ve farklı ortamlarda silah atışlarının belirlenmesine yönelik araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmanın amacı kısa namlulu ateşli silahlarda farklı rakımlarda, herhangi bir ses bastırıcı sistem kullanılmadığı durumda ses altı ve ses üstü fişeklerin ses şiddet seviyelerinin karşılaştırılması ve aynı tabanca ile birbirinden farklı kademeli ses bastırıcı sistemin kullanıldığı durumda ses altı ve ses üstü fişekler kullanılarak her bir durumda ses şiddet seviyeleri arasında istatiksel olarak anlamlı fark olup olmadığı hedeflenmektedir Adli bilimlerde çeşitli olayların aydınlatılmasında ses frekanslarının ve şiddet seviyelerinin incelenmesi ve karşılaştırılması sonucu birçok olayın aydınlatıldığı bilinen bir gerçektir. Buradan yola çıkarak ateşli silahla meydana gelen olaylarda silahtan çıkan sesin ölçülmesi halinde şüphelinin konumu ve tespiti, silahın cinsi gibi bilgilerin tespit edilmesi durumu söz v konusu olabilir. Bu çalışmanın sonuçları suçun önlenmesine ateşli silahla meydana gelen adli olayların azaltılmasına önemli katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir. Çalışmamız sonucunda ses altı fişek ile ses bastırıcı sistem olmadan ve ses üstü fişek ile 4 boğumlu ses bastırıcı sistem kullanarak yapılan atışlarda 0 ve 290 rakım arasında ses şiddet seviyesi ortalaması bakımından anlamlı fark görülmemiştir. Ses üstü fişek ile ses bastırıcı sistem olmadan yapılan atışlarda 290 rakımda yapılan atışlardan elde edilen ses şiddet seviyesi ortalaması 0 rakımda yapılandan anlamlı şekilde daha yüksek bulunmuştur. Ses altı fişek ile 4 ve 6 boğumlu ses bastırıcı sistem kullanarak ve ses üstü fişek ile ile 6 boğumlu ses bastırıcı sistem kullanarak yapılan atışlarda 0 rakımda elde edilen ses şiddet seviyesi ortalaması 290 rakımda elde edilenden anlamlı şekilde daha yüksek bulunmuştur. Yaptığımız çalışma sonucunda ses altı ve ses üstü fişeklerin ortalama ses şiddet seviyelerinin alçak ve yüksek rakımda, ses bastırıcı sistem kullanılmayan ve kullanılan durumlarda tam tersi şekilde artma veya azalma davranışı gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Day by day, the number of forensic incidents involving firearms is increasing. Most of these incidents result in death or injury. There are even some cases where the suspect isn't identified. One of the fundamental values of the 20th century is the sanctity of human life. Although it is now accepted in societies that the identification of the perpetrator and bringing the perpetrator to justice, especially in cases of death, is among the basic duties of the state; the idea that what should be done is to protect human life by preventing judicial incidents before they happen is now seen more crucial. Unfortunately, deaths and injuries caused by firearms cannot be prevented and the numbers of deaths and injuries continue to increase day by day. Therefore there is a need for research to determine different types of cartridges and gunshots in different environments in order to illuminate these incidents. It is evaluated that the results of this study will make a significant contribution to the prevention of crime and the reduction of forensic incidents with firearms. The aim of this study is to find out whether there is a statistically meaningful difference between the sound intensity levels of subsonic and supersonic cartridges in short-barreled firearms at different altitudes, both without and with the use of any sound suppression system. The results of this study are expected to make a significant contribution to the prevention of crime and the reduction of judicial incidents that occur with firearms. In Forensic Sciences, it is a known fact that many events have been illuminated as a result of the examination and comparison of sound frequencies and sound intensity levels. Hereupon, it may be possible to determine informations such as the location and detection of the suspect vii and the type of weapon, when the sound emitted from the weapon is measured in these occurred incidents. As a result of our study, there was no meaningful difference in sound intensity levels between altitudes of 0 and 290, when shooting with subsonic cartridges without sound suppressor system and with supersonic cartridges using a 4-knuckle sound suppressor system. The sound intensity level obtained from the shots fired with the supersonic cartridge without sound suppressor system at an altitude of 290 was meaningfully higher than that at altitude of 0. The sound intensity level obtained at 0 altitude was significantly higher than that obtained at altitude of 290 when shooting with subsonic cartridges using 4 and 6 knuckle sound suppressor systems and with supersonic cartridges using 6 knuckle sound suppressor systems. Ultimately, it was found that the average sound intensity levels of subsonic and supersonic cartridges showed a tendency of increase or decrease at inverse ratio at low and high altitudes, without and with sound suppressor systems.