Prosedürel el hareketlerinin bilgisayarlı görmeye dayalı yorumlanması
Interpretation of procedural hand gestures using computer vision
  1. Tez No: 856655
  2. Yazar: RÜSTEM ÖZAKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYÜP GEDİKLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), enfeksiyonlara önlem olarak el hijyeni için belirli süreler boyunca uygulanan çeşitli hareketler içeren bir el yıkama prosedürü önermektedir. Özellikle sağlık alanında, bu prosedüre göre el yıkama işlemi, yetkili kişilerce aralıklı bir şekilde denetlenmektedir. Bu çalışmada, DSÖ'nün önerdiği el yıkama hareketlerine uygun olarak belirlenen 8 yıkama hareketinin ve yıkama sürelerinin asgari düzeyde uygulanmasını otonom denetleyebilmek için, bilgisayarlı görmeye dayalı bir sistem geliştirilmiştir. Çalışmada, kameradan elde edilen renkli (RGB), derinlik kamera görüntüleri ve render görüntülerinden elde edilen sentetik verilerle 2 özgün veri seti oluşturulmuştur. Veri setlerinden, renkli görüntüler, projeksiyon görüntüleri, noktalar kümesi ve birleştirilmiş noktalar kümesi örüntüleri üretilmiştir. El yıkama hareketleri, bu örüntülerden çerçeve bazlı olarak, zamansal boyut da içeren 16 farklı yapay sinir ağı modeli ile sınıflandırılmıştır. Ayrıca sentetik veriler üzerinde sabun miktarına göre 4 ve 32 sınıf belirlenerek sınıflandırma yapılmıştır. Önerilen sistemde, kameradan alınan gerçek zamanlı görüntüleri işlemek için çoklu iş parçacığı yaklaşımı kullanılarak maliyet azaltılmıştır. Sınıflandırmalarda kamera veri setinde %100, sentetik veri setinde %56,5 ve %48,5 doğruluk oranları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
World Health Organization (WHO) recommends a hand washing procedure for hand hygiene against infections consisting of various hand gestures performed for certain periods of time. Especially in the health sector, hand washing according to this procedure is inspected by authorized personnel periodically. In this work, a computer vision-based system was developed to inspect performing of 8 hand washing gestures derived from WHO's recommendations and their washing times autonomously. Two new datasets were created using color, depth data from camera and synthetic data from rendered images. Color (RGB) images, projection images from depth data, point cloud and merged point cloud data models were obtained from datasets. With these frame-based data models, hand washing gestures were classified using 16 different neural network models, including models which are spatio-temporal. Also, on synthetic data, classification with 4 and 32 classes according to soap amount was performed. The proposed system uses multi thread-based pre-processing for camera images in real time for efficiency. In classifications, %100 accuracy was achieved with camera dataset, %56,5 and %48,5 accuracies were achieved with render dataset.