Elektrikli araçlara karşı tüketici direncini etkileyen faktörler üzerine bir araştırma
Exploring the consumers' resistance to electric vehicles
- Tez No: 856731
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CEM BÖLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, yenilik direnci teorisi kullanılarak elektrikli araçlara (EA) yönelik tüketici direncini etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Çalışma kapsamında geliştirilen model, kota örneklemesi ile belirlenen katılımcılardan anket yöntemi kullanarak toplanan veriler ile test edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre EA'ya yönelik dirençi arttıran en önemli faktör tüketicinin algıladığı riskler iken EA'ların çevreci yönünün direnci azalttığı ortaya koyulmuştur. Ayrıca statüko memnuniyeti de EA'ya yönelik tüketici direncini arttıran önemli bir faktör olarak öne çıkmıştır. Öte yandan beklenenin aksine yetersiz şarj altyapısının EA'lara yönelik dirence yönelik önemli bir etkisi tespit edilememiştir. Çalışmanın sonuçlarının, EA'lara yönelik tüketici direncini etkileyen faktörlerin anlaşılmasına ve EA'ların benimsenmesini teşvik etmek için uygun stratejilerin geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the factors influencing consumer resistance towards electric vehicles (EV) using the theory of innovation resistance. The model developed within the scope of the study was tested with data collected using the survey method from participants determined by quota sampling. According to the results of the study, the most important factor that increases resistance to EVs is the perceived risks by the consumer, while it has been revealed that the economic value of EVs reduces resistance. In addition, status-quo satisfaction has emerged as an important factor that increases consumer resistance to EVs. On the other hand, contrary to expectations, a significant impact of lack of charging infrastructure on resistance to EVs could not be detected. The results of the study contribute to the understanding of factors affecting consumer resistance to EVs and the development of appropriate strategies to promote the adoption of EVs.