Bankacılık sektöründe dijital pazarlama kanallarının tüketicilerin anlık satın alma davranışlarına etkisi
The effect of digital marketing channels on customers immediate buying behavior in the banking sector
- Tez No: 856732
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte işletmelerin pazarlama faaliyetlerinde değişiklikler ortaya çıkmıştır, ve bu farklılıklar bankacılık sektörünü de oldukça etkilemiştir. Pazarlama sektörünün dijital pazarlamaya dönüşmeye başlaması ve bununla birlikte gün geçtikçe gelişen bankacılık sektörünün de farklı alanlara yönelmesini sağlamıştır. Bankacılık tarihinde geçmişten günümüze çeşitli değişikliklerden geçmiş ve olumlu birtakım gelişmeler yaşamıştır. Mobil bankacılık uygulamalarının gün geçtikçe yaygınlaşması ile dijital pazarlamayla sosyal medya bankacılık pazarlamaları ve reklamlarının yapılması ile tüketicilerin algıları ve satın alma alışkanlıklarında farklılıklar ortaya çıkmıştır. Bu araştırmanın amacı, dijital pazarlamanın bankacılık sektöründe genel tüketiciler üzerinde anlık satın alma davranışlarına etkisini belirlemek ve katılımcıları dijital pazarlamaya olan faaliyetlerine yönelik algılarının ve satın alma davranışlarının Bolu ve Ankara illerinde yaşayan kişileri karşılaştırarak aralarında bir farklılık olup olmadığını belirlemektir. Ankete 304 kişi katılmış olup katılımcılardan 148'i Bolu, 156 kişisi ise Ankara ilinden genel tüketiciler üzerinde yapılmıştır. Verilen cevaplar sonucunda ortaya çıkan veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Araştırma teori ve uygulama bölümlerinden oluşmaktadır. Çalışmanın teori bölümünde; bankacılık, dijital pazarlama, anlık satın alma kararları konularında literatür taraması yapılmıştır. Araştırma bölümünde ise; ilk bölümünde katılanların demografik verilerinin dağılımı ve internet bankacılığı deneyimlerine yönelik ifadelerine verdikleri yanıtlar değerlendirilmiştir, ikinci bölümde anlık satın alma kararı ve dijtal pazarlama araçlarından reklam ölçeğine ait ifadelerin ortalama ve stardart sapmaları değerlendirilmiştir, üçüncü bölümde demografik değişkenlere göre anlık satın alma kararı ve dijital pazarlama araçlarından reklam algılarında farklılaşma durumu analiz edilmiştir, dördüncü bölümde ise ölçekler arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Sonuçlara göre, anlık satın alma kararı ile olumlu tutumlar alt boyutu ve bilgilendirme alt boyutu arasında pozitif yönde düşük düzeyde istatiksel olarak anlamlı bir ifade belirlenmiştir. Dijital pazarlamanın anlık satın alma kararı üzerindeki etkisi değerlendirildiğinde ise; olumlu tutumlar ve bilgilendirme alt boyutlarının anlık satın alma üzerinde pozitif bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's era technology has brought about changes in the marketing practices of businesses, which have also had a profound impact on the banking sector. The advent of marketing has transformed the way marketing is done while the banking industry has expanded into areas. Over its history banking has experienced transformations that have led to advancements over time. The proliferation of mobile banking apps has given rise to differences in consumer perceptions and purchasing behaviors through marketing channels like social media promotions and advertisements. This research aims to investigate how digital marketing influences purchasing behaviors among consumers in the banking sector and whether there are any variations in perceptions and purchasing behaviors based on participants engagement, with digital marketing activities. To compare individuals residing in Bolu and Ankara provinces we will examine their experiences. 304 people participated in the survey, of whom were registered 148 from Bolu and 156 from Ankara. The data collected from the responses were analyzed using a program called SPSS. The research includes both practical sections. In the part of the study, we conducted literature reviews on banking, digital Marketing and impulse buying decisions. In the research section we evaluated the data of the participants as well as their experiences with internet banking in the first part. In the part we assessed statements related to ımpulse buying decisions and evaluated the advertising scale of digital marketing tools by looking at average values and standard deviations. The third part involved analyzing how impulse buying decisions and advertising perceptions of marketing tools vary based on demographic variables. Finally in the part we examined how these scales are related to each other. According to our findings there is a significant positive relationship at a low level between impulse buying decisions and sub dimensions such as positive attitudes and information. When considering the impact of marketing on ımpulse buying decisions it was observed that positive attitudes and information have a positive effect, on such impulse buying decisions.