Kemal Sunal filmlerinde toplumsal cinsiyet ilişkileri (1970-1990)
Gender relations in Kemal Sunal movies (1970-1990)
  1. Tez No: 856730
  2. Yazar: AYNUR PİLGİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKİN KADİR SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kadın ve erkeğe yüklenen toplumsal cinsiyet rolleri toplumu şekillendirmekte ve ataerkil bir zihniyetin de ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir. Yüceltilmiş erkeklik ve bastırılmış kadınlık ile ataerkil ideoloji toplumda her zaman var olabilmektedir. Kadın topluma karşı başlatmış olduğu birey olma savaşını, kendini kamusal alana taşıyarak ya da toplumda söz sahibi olarak kazanmaya çalışmaktadır. Erkek egemen bir toplumda kadının başkaldırışı zor olabilmekte ve bu yolda kadın bedel ödemektedir. Ataerkil toplum eşitsizlik yaratmakta ve kadını ikincil konuma getirmektedir. Kitle iletişim araçlarından televizyon en kolay erişilen mecradır. Dolayısıyla toplumdaki toplumsal cinsiyet rollerini analiz edebilmek için filmler önemli konumdadır ve sinema kadını medyada görünür kılmaktadır. Bu sebeple sinema, bir taraftan işin ekonomik tarafını düşünürken bir taraftan da kadının varlığını kanıtlamaya çalışmaktadır. Bu bağlamda bu çalışmanın temel amacı Kemal Sunal filmlerinde ataerkil düzene başkaldıran kadın temsilini inceleyerek o dönemdeki güçlü kadın figürünü ortaya çıkarmaktır. Araştırma yöntemi olarak nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır ve araştırma desenlerinden uygunluk örneklemi tercih edilmiştir. Araştırma verileri Kemal Sunal'ın on tane filmi üzerinden elde edilmiştir. Toplanan veriler içerik analizine göre analiz edilmiştir. Kemal Sunal filmlerinde kadın temsilinin ataerkil sisteme başkaldırdığı ve bu durumun kadını güçlü kıldığı görülmektedir. Toplumun atamış olduğu cinsiyet rollerini ters yüz eden kadınların geleceğe daha umutla baktıkları anlaşılmaktadır. Kadının toplumda birey olma çabası ve erkeklerle eşit hak ve özgürlükler talep etmesi onu eril ideolojinin tahakkümünden kurtarmaktadır.
Özet (Çeviri)
Gender roles imposed on men and women shape society and lead to the emergence of a patriarchal mentality. Patriarchal ideology with exalted masculinity and repressed femininity can always exist in society. Women try to win the fight to become an individual, which they have started against society, by carrying themselves into the public sphere or by having a say in society. In a male-dominated society, it can be difficult for a woman to rebel, and she pays a price in this process. Patriarchal society creates inequality and puts women in a subordinate position. Among the mass media, television is the most easily accessed medium. Therefore, films are important for analyzing gender roles in society, and cinema makes women visible in the media. For this reason, cinema, while thinking about the economic side of the business, also tries to prove the existence of women. In this context, the main purpose of this study is to reveal the strong female figure of that period by examining the representation of women rebelling against the patriarchal order in Kemal Sunal's films. Qualitative research method was used as the research method and convenience sampling was preferred among the research designs. Research data was obtained from ten films of Kemal Sunal. The collected data were analyzed according to content analysis. It is seen that the representation of women in Kemal Sunal's films rebels against the patriarchal system and this makes women strong. It is understood that women who reverse the gender roles assigned by society look to the future with more hope. Women's efforts to become individuals in society and to demand equal rights and freedoms with men save her from the domination of masculine ideology.