Öğretmenlerin merkezi ortaöğretime geçiş sınavının okullardaki matematik öğretimine etkisi hakkındaki görüşleri
Teachers' opinions on the effect of the secondary education admission exam on their teaching in schools
  1. Tez No: 856736
  2. Yazar: GİZEM DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLBİYE TOLUK UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul matematik öğretmenlerinin ortaöğretime geçiş sınavı olan Liselere Geçiş Sisteminin (LGS) kendi öğretimleri üzerindeki etkileri hakkındaki görüşlerini incelemektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olan betimsel içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Türkiye'nin farklı şehirlerinde görev yapmakta olan 21 ortaokul matematik öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmada nitel veri toplama süreci için araştırmacı ve uzman tarafından hazırlanan 10 adet yarı yapılandırılmış açık uçlu soru kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları; öğretmenlerin merkezi sınav hakkındaki genel düşünceleri, merkezi sınavın matematik öğretimine etkisi, merkezi sınavın ortaokul matematik öğretmenleri üzerindeki etkisi ve merkezi sınavın öğrenciler üzerindeki etkisinden oluşmaktadır. Elde edilen bulgulara göre ders işleme yönteminde değişiklik yapmayan öğretmen oldukça azdır. Öğretmenler yöntem değiştirmeme nedenini ise matematik müfredatının yoğun olmasına ve ders saatinin azaltılmasına bağlamışlardır. Araştırmadaki birçok öğretmen merkezi sınavdan dolayı matematik öğretiminde değişikliğe gittiğini ifade etmiştir. Ortaokul matematik öğretmenleri genel olarak beş, altı ve yedinci sınıflarda matematik müfredatına bağlı öğretim yaptıklarını, sekizinci sınıfta matematik müfredatının yanında LGS'ye göre öğretim yöntemlerini değiştirdiklerini ifade etmiştir. Yine araştırma bulgularına göre birçok öğretmen merkezi sınav sisteminin üzerlerinde baskı meydana getirdiğini ileri sürmüştür. Öğretmenler, öğrencileri merkezi sınava hazırladıklarından dolayı kendilerinde sorumluluk hissettiklerini belirtmiştir. Bunun yanında ortaokul matematik öğretmenlerine göre merkezi sınavlar öğrencilerin de üzerinde merkezi sınava dair baskı oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine how the High School Transition System (LGS), which is the transition exam to secondary education, influences the middle school mathematics teachers' teaching strategies. Descriptive content analysis, that is one of the qualtitative reseach methods is used in the study. Participants were 21 middle school mathematics teachers working in different cities in Turkey. Ten semi-structured open-ended questions developed by the researcher were used for the data collection. During the interviews the teachers were asked to explain their views about LGS in general, the effects of the central examination on their mathematics teaching, the effects of the central examination on their own and the students. According to the findings, a few teachers reported that they changed their teaching due to LGS. They explained the reasons for the change as the intensity of the middle school mathematics curriculum and as the decrease in lesson hours. Many teachers reported that they made some changes in their mathematics teaching method due to centralized testing. While middle school mathematics teachers declared that they generally follow the mathematics curriculum in the fifth, sixth and seventh grades, they spend additional time for the preparation to LGS in eighth grade mathematics classrooms. In addition, the teachers stated that the central examination system puts pressure on mathematics teachers. They also declared that they feel responsible for preparing students for the exam. Finally, they stated that LGS create pressure and anxiety on students.