Fiziksel ve sanal mağaza atmosferinin müşteri deneyimi üzerindeki etkisinin incelenmesi: Bir örnek uygulama
Examining the effect of physical and virtual store atmosphere on customer experience: An example application
  1. Tez No: 856737
  2. Yazar: SACİDE ASLIHAN DEMİRER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF VOLKAN TOPUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Günümüzde müşterilerin istek, ihtiyaç ve beklentilerinin doğru analiz edilebilmesi, müşterilerin pazarlama süreçlerine dâhil edilmesi ve müşterilere eşsiz deneyimlerin sunulması ile mümkündür. Perakendeciler ile müşterileri bir araya getiren fiziksel ve sanal mağazalar, müşterilerin deneyim sürecine eşlik eden atmosferik unsurlar içermektedir. Bu çalışmanın amacı, fiziksel ve sanal mağaza atmosferinin müşteri deneyimi üzerindeki etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda giyim sektöründe hem fiziksel hem de sanal mağaza deneyimi yaşayan 416 katılımcıdan çevrimiçi anket aracılığıyla veriler elde edilmiştir. Bu veriler, SPSS ve STATA programları ile analiz edilmiştir. Ölçeklerin geçerliliğini tespit etmek amacıyla doğrulayıcı faktör analizi, demografik özelliklere göre farklılıkların olup olmadığını tespit edilmek için t testi ve ANOVA testleri yapılmıştır. Fiziksel ve sanal mağaza atmosferinin müşteri deneyimi üzerindeki etkisi ise yol analizi ile test edilmiştir. Araştırma sonuçları, fiziksel ve sanal mağaza atmosferinin müşteri deneyimi üzerindeki etkisinin anlamlı ve pozitif olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Today, correct analysis of customers' wants, needs and expectations is possible by including customers in marketing processes and offering unique experiences to customers. Physical and virtual stores that bring retailers and customers together contain atmospheric elements that accompany the customers' experience process. The purpose of this study is to examine the effect of physical and virtual store atmosphere on customer experience. For this purpose, data was obtained through an online survey from 416 participants who had both physical and virtual store experiences in the clothing industry. These data were analyzed with SPSS and STATA programs. In order to determine the validity of the scales, confirmatory factor analysis was performed, and t-test and ANOVA tests were performed to determine whether there were differences according to demographic characteristics. The effect of physical and virtual store atmosphere on customer experience was tested with path analysis. Research results show that the effect of physical and virtual store atmosphere on customer experience is significant and positive.