Din eğitimi sürecinde değerlerin kazandırılmasında bir araç olarak çizgi filmlerin kullanılması: Mutlugiller çizgi film örneği
The use of cartoon films as a tool in the acquisition of values in the process of religious education: Mutlugiller cartoon movie example
- Tez No: 856748
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYYİD SANCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüz dünyasında televizyon, telefon, bilgisayar, tablet gibi teknolojik aletlerin yaygınlaştığı açıkça görülmektedir. Bununla beraber çocukların da teknoloji ve teknolojik her türlü araçla iç içe olduğu da açıktır. Yapılan araştırmalar da göstermektedir ki çocuklar, bu aletler vasıtasıyla birçok görsel ve işitsel yayına ulaşmaktadır. Değerlerin de bahsi geçen teknolojik aletler tarafından verildiği söz konusu olduğundan çocukların değerler eğitimi aldığı görsel yayınlardan olan çizgi filmler bu çalışmaya konu edilmiştir. Değerler eğitimi açısından Diyanet TV kanalı çizgi filmlerinin incelendiği çalışmada bir kukla dizisi olan Mutlugiller çizgi filmi örneklem olarak belirlenmiştir. Çalışma, Mutlugiller çizgi filminin 56 bölümü ile sınırlı tutulmuş, çalışmanın yöntemi nitel araştırma yöntemi, deseni ise durum çalışması olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte Mutlugiller çizgi filminin 56 bölümü, işlenen değerler ve değerlerin verilme şeklinin yer aldığı tablolar vasıtasıyla analiz edilmiştir. Değerler eğitimi açısından Diyanet TV kanalı çizgi filmlerinden olan Mutlugiller çizgi filmi incelendiğinde; sevgi, saygı, dostluk, hoşgörü, kanaatkarlık, duyarlılık, yardımseverlik, misafirperverlik, öz denetim, sorumluluk, sabır, diğerkamlık, selamlaşma ve doğruluk/dürüstlük olmak üzere toplam 14 değerin işlendiği tespit edilmiştir. İşlenen değerler arasından sevgi değeri 78 defa verilmesinden ötürü en fazla işlenen değer olurken, diğerkamlık değeri 2 defa verilerek en az işlenen değer olmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's world, it is clear that technological devices such as televisions, phones, computers and tablets have become widespread. It is also clear that childiren are intertwined with technology and all kinds of technological tools. Research also shows that childiren access many visual and auditory broadcast through these devices. Since values are also given by the aforementioned technological devices, cartoons, which are among the visual broadcast through which childiren receive value education, are the subject of this study. In the study in which Diyanet TV channel cartoons were examined in terms of values education, the Mutlugiller cartoon, which is a puppet series, was determined as a sample. The study was limited to 56 episodes of the Mutlugiller cartoon. The method of the study was qualitative research and the design was determined as a case study. In addition, the 56 episodes of the Mutlugiller cartoon were analyzed by means of tables, including the values taught and the way the values were given. When the Mutlugiller cartoon, one of the cartoons on the Diyanet TV channel, was examined in terms of values education, it was determined that a total of 14 values were covered, including love, respect, friendship, tolerance, contentment, sensitivity, helpfulness, hospitality, self-control, responsibilitiy, patience, altruism, greetings and trutfulness or honesty. Among the values covered, love was the most frequently covered value since it was mentioned 78 times, while altruism was the least frequently covered value since it was mentioned 2 times.