COVİD-19 pandemisinin kadınların işgücü piyasasındaki konumuna etkileri
The effects of the COVID-19 pandemic on the position of women in the labor market
  1. Tez No: 856747
  2. Yazar: MERVE MELİKE KÖYÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERDA UZUNYAYLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Toplumsal cinsiyet eşitsizliği tarihsel süreç boyunca özel ve kamusal her alanda değişen dinamiklerle var olmuştur. Kadını ikincil konuma getiren toplumsal cinsiyet eşitsizliği günümüzde acil müdahale gerektiren küresel bir sorundur. Kadını ev içi ücretsiz emek biçimiyle bütünleştirmiş ve kadın emeğini görünmez kılmıştır. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği, kapitalist üretim sisteminde işgücü piyasalarını ataerkil bir yapıya büründürmüştür. Zamanla kadın istihdamı artsa da cinsiyet eşitliğine dair eş zamanlı bir yol kat edilmemiştir. Dünyadaki kadınların çoğu güvencesiz işlerde, düşük ücretlerle ve haklarından yoksun çalışmaktadır. Aynı zamanda çalışma hayatına girmeden ve çalışma sürecinde birçok engelle karşılaşmakta, biyolojik özellikleri nedeniyle ücretli emek piyasalarının dışına itilmektedir. Yakın dönemde karşı karşıya kaldığımız, bir sağlık krizi olarak başlayıp zamanla toplumsal ve ekonomik bir krize dönüşen Covid-19 pandemisi de kadınların maruz kaldıkları toplumsal cinsiyet eşitsizliklerini doğrudan etkilemiş, derinleştirmiştir. Pandeminin, yoğun olarak etkilediği sektörler, getirdiği yeni çalışma biçimleri ve izolasyon tedbirleri, kadınların ve kız çocuklarının iş ve gelir kayıplarından, artan ev ve bakım işlerine, iş-aile çatışmalarından, eğitime erişimin azalmasına ve şiddetten daha fazla etkilenmelerine neden olmuştur. Salgın işgücü piyasasında cinsiyet eşitsizliğini yeniden üretmiş, kadınların ikincil konumunu pekiştirmiştir. Çalışma bu konuya teorik bir çerçeve sunarak başlamakta ve ardından küresel verilere dayanarak bu meseleyi analiz etmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği, İşgücü Piyasası, Covid-19 Pandemisi, Patriyarka
Özet (Çeviri)
Gender inequality has existed in a dynamic structure in every private and public sphere throughout the historical process. Gender inequality, which places women in the position of the second sex, is a global problem that requires urgent intervention today. It has integrated women into unpaid domestic labour and rendered women's labour invisible. It has easily found a place for itself within the capitalist production system and made labour markets patriarchal. Although women's employment has increased over time, there has been no simultaneous progress towards gender equality. Most of the world's women work in precarious jobs, for low wages and without rights. At the same time, they face many obstacles before and during their employment and are excluded from paid labour markets due to certain characteristics. The Covid-19 pandemic started as a health crisis and has turned into a social and economic crisis over time. Intensely affected sectors, new ways of working and isolation measures have caused women and girls to be more affected by job and income losses, increased domestic and care work, work-family conflicts, reduced access to education and violence. Some women's entire lives have been affected and their lives have become more unequal. The pandemic has reproduced gender inequality in the labour market, reinforced the subordinate position of women and moved the world away from gender equality. The study begins by providing a theoretical framework and then analyses this issue based on global data. KEYWORDS: Gender Inequality, Labour Market, Covid-19 Pandemic, Patriarchy