Hemşirelik uygulamalarında kullanılan bilişim teknolojilerinin KBRN ile ilişkilendirilmesi
Association of information technologies used in nursing practices and CBRN
  1. Tez No: 856750
  2. Yazar: HAKAN YALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM ULUIŞIK YILMAZ, DOÇ. DR. ABDULLAH ÖZKAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİRE UZUN GÖÇMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer Tehditler Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Geçmişten bugüne gelişime uğramış olan bilişim teknolojilerinin hemşirelik adına büyük faydaları bulunmaktadır. Hemşirelerin hasta hakkında genel bilgi ve bakımlarının sağlanması, yapılacak olan işlemlerin hızlı ilerlemesi ve hastalığın bakımına göre tedaviye başlanması açısından bilişim teknolojileri cihazları tıpta büyük kolaylıklar sağlamıştır. Kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer tehlikeler anında acil çağrı sitemleri, hızlı bilgi aktarımları ve hızlı sonuçlandırmalar aşamasında yapılan tetkiklerde en büyük ihtiyaç teknolojidir. Büyük bir risk faktörü olan KBRN de doğru tanıya varmak ve gerekli olan tedavilerin yapılabilmesi açısından hemşirelerin gerekli olan bütün bilgilere hakim olmaları gerekmektedir. Araştırma amacı; hemşirelik alanında müdahalede uygulanan bilişim teknolojilerinin KBRN tehlikelerinde ne gibi faydaları olduğunu ölçümlemektir. Araştırmanın önemi ise, KBRN tehlikelerinin yaşanması halinde hemşirelerin bilişim teknolojilerinden ne yönde fayda sağladığı ve hangi alanlarda aktif kullanımda olduğunu ifade eden bir çalışma olmasıdır.
Özet (Çeviri)
Information technologies, which have been developed from the past to the present, have great benefits for nursing. Information technology devices have provided great convenience in medicine in terms of providing general information and care of the nurses about the patient, the rapid progress of the procedures to be performed, and the initiation of treatment according to the care of the disease. In case of chemical, biological, radiological and nuclear hazards, the greatest need for emergency call systems, rapid information transfer and rapid conclusions is technology. In CBRN, which is a major risk factor, nurses must have all the necessary information in order to reach the correct diagnosis and to perform the necessary treatments. Research purpose; To measure the benefits of information technologies applied in the intervention in the field of nursing in CBRN hazards. The importance of the research is that it is a study that expresses how nurses benefit from information technologies in case of CBRN dangers and in which areas they are actively used.