Case study on selecting optimal main central cone of low earth orbit satellite
Alçak yörünge uyduları için optimum merkezi koni tasarımının belirlenmesi çalışması
  1. Tez No: 856751
  2. Yazar: SEMİH TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu tez çalışmasında büyük sınıf uydulardan 1000kg ve üstü alçak yörünge uyduları için en optimum merkezi koni tasarım konseptinin belirlenmesi ve seçilmesi anlatılmıştır. Çalışmada yer alan koni ve koni montaj parçalarının tasarımları Siemens NX, karşılaştırmalar için uygulanan analizler (modal analiz, statik analiz, burkulma analizi) ise Simcenter 3D ile yapılmıştır. Çalışma iki aşamadan oluşmaktadır, birinci aşamasında Alüminyum ve CFRP olmak üzere 2 farklı malzemeden 3 farklı tasarım konsepti (yarı-monokok, ızgara, sandviç) olmak üzere toplam 6 adet koni karşılaştırılmış ve yapılan getiri-götürü çalışması sonrasında iki adet koni seçilmiştir. İkinci aşamasında ise bu iki koni üzerinde yapılan iterasyonlar sonrasında tekrarlanan getiri-götürü çalışması ile en optimum merkezi koni tasarımına karar verilmiştir. Karşılaştırmalarda kütle, katılık, statik dayanım ve burkulma dayanımlar kriter olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, determination and selection of the most optimum central cone design concept for low orbit satellites of 1000 kg and above from large class satellites is explained. The designs of the cone and cone assembly parts in the study were made with Siemens NX, and the analyzes (modal analysis, static structural analysis, buckling analysis) applied for comparisons were made with Simcenter 3D. The study consists of two stages, in the first stage, a total of 6 cones, 3 different design concepts (semi-monocoque, grid, sandwich) from 2 different materials, Aluminum and CFRP, were compared and two cones were selected after the return-lump study. In the second stage, after the iterations on these two cones, the most optimum central cone design was decided by repeating the return-lump study. In comparisons, mass, stiffness, static strength and buckling strength were determined as criteria.