Building information modelling integrated energy simulation tools in green campus initiatives: Düzce University Campus
Yapı bilgi modellemesi entegreli enerji simülasyon araçlarının yeşil kampüs girişimlerinde kullanımı: Düzce Üniversitesi Kampüsü
- Tez No: 856761
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY BENLİ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Günümüzde giderek artan çevre sorunları, sürdürülebilirliğe ilişkin kaygıları artırmış ve ekonomik kalkınma tartışmaları için yeni bir gündem oluşturmuştur. Bu çerçevede ortaya koyulan çözüm, doğal kaynakların tamamen tüketilmeden, gelecek nesillere de aktarılmasının sağlanması olarak özetlenebilecek olan ''Sürdürülebilir Kalkınma'' anlayışı olmuştur. Çevresel, ekonomik ve sosyal alanlarda olmak üzere çok geniş bir kapsamı olan sürdürülebilir kalkınmanın küçük kent ölçeğindeki üniversite kampüslerinde tanımlanışı ''Yeşil Kampüs'' kavramı şeklinde olmuştur. Bu bağlamda, 2010 yılında Endonezya Üniversitesi tarafından yeşil kampüs uygulamaları için değerlendirme ölçüsünü belirleyen ''UI GreenMetric Endeksi'' geliştirilmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, UI GreenMetric çerçevesinde Düzce Üniversitesi Kampüsünün daha sürdürülebilir olması için öneriler oluşturmak ve YBM veri tabanlı enerji simülasyon araçlarının yeşil kampüs girişimlerinde kullanımını incelemektir. Çalışmada, Düzce Üniversitesi kampüsüne oluşturulacak öneriler için UI GreenMetric Endeksinde derece yapmış yeşil kampüsler her bir kategori doğrultusunda incelenmiştir. Ayrıca, UI GreenMetric Endeksinde belirlenen enerji ve iklim değişikliği kategorisi doğrultusunda akıllı bina olarak tasarlanan Düzce Üniversitesi Kampüs binası için YBM veri tabanlı Ecodesigner Star enerji simülasyon aracı kullanarak enerji tüketimi, sera gazı emisyonu, yenilenebilir enerji kaynakları, akıllı bina uygulamaları ve yeşil bina uygulamalarının temeli olan CO2 emisyonu üzerine alan çalışması yapılmıştır. Alan çalışmasında, akıllı bina olarak tasarlanan kampüs binasındaki dış cephe kaplama malzemesinin CO2 emisyonuna etkisi incelenmiştir. Çalışma sonucunda, incelenen örnek kampüsler doğrultusunda yapı ve altyapı, enerji ve iklim, atık yönetimi, su yönetimi, ulaşım ve eğitim kategorileri çerçevesinde öneriler oluşturulmuştur. Buna ek olarak enerji ve iklim kategorisi için yapılan alan çalışmasında mineral yün yalıtımlı dış cephe kaplaması ile binanın ısıtma ve soğutma enerjisinin düştüğü ve CO2 emisyonunun 17.854 kg/yıl miktarı ile %3 oranında azaldığı bundan kaynaklı maliyet tasarrufunun2023 yılında yıllık yaklaşık 100.000 TRY/yıl'a ulaştığı gözlemlenmiştir. Bu nedenle çalışma Düzce Üniversitesi kampüsünün UI GreenMetric Endeksi kapsamında daha yeşil bir kampüs olması açısından önem taşımakla beraber kampüslerin daha sürdürülebilir olması sürecine de örnek teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Todays, increasing environmental problems have increased concerns about sustainability and created a new agenda for economic development discussions. The solution put forward in this framework has been the concept of“Sustainable Development”, which can be summarized as ensuring the transfer of natural resources to future generations without being completely consumed. The definition of sustainable development, which has a wide scope in environmental, economic and social areas, in small city scale university campuses has been the concept of“Green Campus”. In this context, the“UI GreenMetric Index”, which determines the evaluation measure for green campus applications, was developed by the Universitas Indonesia (UI) in 2010. The main purpose of this study is to create suggestions for making the Duzce University Campus more sustainable within the framework of UI GreenMetric, and to examine the use of BIM data-based energy simulation tools in green campus initiatives. In the study, green campuses with degrees in the UI GreenMetric Index were examined in line with each category for suggestions to be made for Duzce University Campus.In addition, the Duzce University Campus building, which was designed as a smart building, in line with the energy and climate change category in the UI GreenMetric Index, fieldwork was conducted on CO2 emissions, which form the basis of energy consumption, greenhouse gas emissions, renewable energy sources, smart building and green building applications by using BIM data-based Ecodesigner Star energy simulation tool. The field study investigated the effect of the exterior cladding material used in the campus building on CO2 emission. As a result of the study, suggestions were made within the framework of the setting and infrastructure, energy and climate, waste management, water management, transportation and education categories in line with the sample campuses examined. In addition, in the field study conducted for the energy and climate category, it was observed that with the mineral wool insulation exterior cladding, the heating and cooling energy of the building has dropped, and CO2 emissions decreased by 3% with the amount of 17,854 kg/a that's why cost savings of approximately 100,000 TRY/a was achieved as an annual in 2023. For this reason, the study is important in terms of making the Duzce University campus a greener campus within the scope of the UI GreenMetric Index, in addition sets an example for the process of making the campuses more sustainable.