Oylama sistemlerinde güvenli çok partili hesaplama (SMPC) tekniğinin kullanımı
Usage of secure multiparty computation (SMPC)in voting systems
  1. Tez No: 856783
  2. Yazar: AGAJAN SAHEDOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Günümüzde, çevrimiçi oylama teknolojileri güvenirliliği ve kullanımı açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu oylama teknoloji uygulamalarının kullanım ve güvenlik açısından farklılık göstermesi ile birlikte oylamalarda kullandıkları algoritmalar da farklılık göstermektedir. Bu algoritmalarda kullanılan yöntemler her geçen gün geliştirilmektedir ve güvenliği arttırılmaktadır. Bu tezde, öncelikle bu uygulamaların kullanılabilirliği araştırılacaktır. Bir sonraki aşamada ise algoritmalar oluşturulacak ve algoritmalara dair nümerik hesaplar sunulacaktır. Elektronik oylama sistemleri, Güvenli Çok Partili Hesaplama(SMPC) ve blok zinciri teknolojisi gibi gelişmelerle birlikte, daha güvenli ve güvenilir hale gelmektedirler. Ancak, bu teknolojilerin hala bazı zorlukları vardır ve çözülmesi gereken sorunlar mevcuttur. Bu çalışmada, SMPC tekniği e-oylama sistemlerinde oyların sayımı için kullanıldı ve oyların karşılaştırılmasında kullanılmak üzere yeni bir algoritma önerildi. Elde edilen sonuçların, kullanılabilirlik ve hız açısından değerlendirmesi yapıldı.
Özet (Çeviri)
In today's world, online voting technologies hold a significant place in terms of reliability and usage. These voting technology applications vary in terms of usage and security, and the algorithms they use for voting also differ. The methods used in these algorithms are being improved and their security is being enhanced day by day. In this thesis, we will investigate the usability of these applications. In the next stage, the obtained algorithms will be programmed in an appropriate coding language, and the numerical calculations of the algorithms will be presented. With advancements such as Secure Multiparty Computation (SMPC) and blockchain technology, electronic voting systems are becoming more secure and reliable. However, these technologies still face certain challenges and there are issues that need to be addressed. In this study, the SMPC technique was employed for vote counting in e-voting systems, and a novel algorithm was proposed for comparing the votes. The obtained results will be evaluated in terms of usability and speed.