Teknoloji destekli proje tabanlı öğrenme yönteminin kavramsal anlama düzeyine ve bilimsel düşünme alışkanlıklarına etkisi
The effect of a technology-supported project-based learning method on conceptual understanding level and scientific habits of mind
- Tez No: 856786
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN BAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu araştırmanın amacı ilkokul öğrencilerinin teknoloji destekli proje tabanlı öğrenme (PTÖ) etkinlikleri ile kavramsal anlama düzeylerinde ve bilimsel düşünme alışkanlıklarında (BDA) yaşanacak gelişimi incelemektir. Bu kapsamda, mevcut araştırmada nitel araştırma desenlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi kolay ulaşılabilir örnekleme yoluyla belirlenen Rize ilindeki bir devlet okulunda ilkokul 3. sınıfa devam etmekte olan 16 öğrenciden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak kelime ilişkilendirme testi (KİT) ve BDA senaryosu kullanılmıştır. Öğrenciler fen bilimleri dersinde toplam 5 haftalık (15 ders saati) bir uygulamaya katılmıştır. Uygulama öncesinde 1 hafta ve sonrasında 1 hafta olmak üzere 2 hafta boyunca KİT ve BDA senaryosu ile araştırmanın verileri toplanmıştır. Veri toplama aracının geçerlik ve güvenirliği hem uzman incelemesiyle hem de yapılan pilot çalışma ile tespit edilmiştir. Araştırmada kullanılan KİT uygulama yapılacak“Maddenin Nitelenebilir Özellikleri”konusunda yer alan 9 anahtar kavramdan oluşmuştur. BDA senaryosu ise araştırmacı tarafından hazırlanmış ve BDA anahtar özelliklerini içeren ifadeler ile bu özellikleri ölçen sorular senaryo içine yerleştirilmiştir. BDA senaryosu uzman görüşü alınmış ve pilot çalışması yapılmıştır. BDA senaryosu birebir görüşmeler şeklinde yüz yüze uygulanmıştır. KİT verilerinden elde edilen frekans tabloları kavram ağlarına dönüştürülmüştür. BDA verileri BDA rubriği yardımı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre; PTÖ sürecini deneyimleyen öğrencilerin maddenin nitelenebilir özellikleri konusunda yanlış ilişkilendirdiği kelime sayısında azalma olduğu ve sürecin kavramsal anlama düzeyine olumlu etkisi olduğu tespit edilmiştir. Diğer yandan BDA boyutlarından en fazla gelişim gösterilen boyutların nesnellik ve şüphecilik; en az gelişim gösterilen boyutların ise inancın askıya alınması ve merak boyutları olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonuçlarına dayalı olarak; PTÖ etkinliklerinin kısmi gelişim sağlanan inancın askıya alınması ve merak boyutlarına yönelik yeniden ele alınıp geliştirilmesi önerilmektedir. Ayrıca PTÖ etkinliklerinin 3. Sınıf öğrencilerinin kavramsal anlama düzeylerinin ve BDA'nın gelişimine etkisine yönelik araştırmanın başarı, tutum ve kalıcılık değişkenleri açısından da ele alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the development of elementary school students' conceptual understanding levels and scientific thinking habits (SHOM) through technology-supported project-based learning (PBL) activities.In this context, a case study design, one of the qualitative research designs, was used in the current study. The sample of the study consisted of 16 students attending the 3rd grade of primary school in a public school in Rize province, as determined by convenience sampling. A word association test (WAT) and a SHOM scenario were used as data collection tools. The students participated in a total of 5 weeks (15 class hours) in the science course. The data of the study were collected with the WAT and the SHOM scenario for 2 weeks, 1 week before and 1 week after the application. The validity and reliability of the data collection tool were determined by both expert review and a pilot study. The WAT used in the study consisted of nine key concepts in the“Qualifiable Properties of Matter”subject to be applied. The SHOM scenario was prepared by the researcher, and the statements containing the key features of SHOM and the questions measuring these features were placed in the scenario. Expert opinion was taken, and a pilot study was conducted. The SHOM scenario was applied face-to-face in the form of one-to-one interviews. The frequency tables obtained from the WAT data were transformed into concept networks. SHOM data were analyzed with the help of a SHOM rubric. According to the findings of the study, it was determined that the number of words that the students who experienced the PBL process incorrectly associated with the subject of qualifiable properties of matter decreased, and the process had a positive effect on the level of conceptual understanding. On the other hand, it was concluded that the dimensions with the highest improvement were objectivity and skepticism, while the dimensions with the least improvement were suspension of belief and curiosity. Based on the results of the study, it is suggested that PBL activities should be reconsidered and developed for the suspension of belief and curiosity dimensions in which partial development was achieved. In addition, it is suggested that the research on the effect of PBL activities on the development of 3rd grade students' conceptual understanding levels and SHOM should also be addressed in terms of achievement, attitude, and retention variables.