Doğrusal frekans modülasyonlu sinyallerin zaman-frekans analizi yöntemleriyle gösterimi için başarım karşılaştırması
Doğrusal frekans modülasyonlu sinyallerin zaman-frekans analizi yöntemleriyle gösterimi için başarım karşılaştırması
- Tez No: 856826
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK TAŞCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Düşük güç ve yüksek bant genişliğine sahip radarların geleneksel elektronik harp sistemleri tarafından tespit edilmesi üstesinden gelinmesi zor bir problemdir. Bu radarlardan biri, sessiz radar olarak da bilinen düşük olasılıklı algılanma radarlarıdır. Düşük olasılıklı algılanma radarlarının zamana göre frekans özelliklerinin çıkarımında birçok yöntem kullanılmıştır. Bu yöntemlerin temelinde algılanan sinyalin frekans özelliklerini ortaya koyan dönüşüm teknikleri yer almaktadır. Bu tez kapsamında düşük olasılıklı algılanma radarlarında sıklıkla kullanılan modülasyon yöntemi olan doğrusal frekans modülasyonlu sinyaller ve çevresel etkenler modellenmiş ve farklı zaman-frekans analizi yöntemleri için başarım analizleri karşılaştırmalı olarak sunulmuştur. Doğrusal frekans modülasyonlu sinyallerin zaman-frekans analizi; kısa zamanlı Fourier dönüşümü, Wigner-Ville dönüşümü, Choi-Williams dağılımı, sürekli dalgacık dönüşümü, chirplet dönüşümü ve genel doğrusal chirplet dönüşümü yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu analizlerde farklı gürültü seviyelerinde alınan sinyaller için algoritmaların işlem süresi ve çok bileşenli sinyallerin zaman-frekans gösterimi başarımı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Detection of low-power and high-bandwidth radars by conventional electronic warfare systems is a difficult problem to overcome. One of these radars is low probability detection radar, also known as silent radar. Many methods have been used to extract the frequency characteristics of low probability detection radars with respect to time. The basis of these methods are conversion techniques that reveal the frequency characteristics of the detected signal. Within the scope of this thesis, linear frequency modulated signals, which are frequently used in low probability detection radars, are modelled and performance analyses for different time-frequency analysis methods were presented comparatively. Time-frequency analysis of linear frequency modulated signals was carried out using short-time Fourier transform, Wigner-Ville transform, Choi-Williams distribution, continuous wavelet transform, chirplet transform and general linear chirplet transform methods. In the analyses, the computation time of the algorithms and the time-frequency representation performance of multi-component signals were discussed for signals received at different noise levels.