Demokrat Parti döneminde Afyon (1950-1960)
Afyon during the Democratic Party era (1950-1960)
  1. Tez No: 856841
  2. Yazar: KORAY ERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH TUNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 365
Özet
Afyon, zengin tarihi ve geçmişi ile Anadolu'nun en önemli geçiş noktalarından biri olmuş ve sahip olduğu jeopolitik konumunun etkisiyle Hitit, Frig, Yunan, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı gibi büyük devlet ve medeniyetlerin ilgi odağı olduğu gibi yakın dönemlerde de bu özelliğini korumuştur. Afyon Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı Kurtuluş Savaşı'nın kazanıldığı bir şehir olarak Cumhuriyet döneminde de önemini sürdürmüştür. Hazırlanan bu Doktora tezi ile Türk siyasal hayatının en önemli dönemlerinden biri olan Demokrat Parti döneminde Afyon ele alınmıştır. Çalışmada 1950-1960 yılları arasında Afyon İli'nin siyasal hayatı; Afyon il idaresi, yerel yönetimler, bayındırlık hizmetleri; demografik yapı, ekonomik hayat, sağlık, eğitim ve kültürel hayat ele alınmış ve DP'nin genel ülke politikaları ile kıyaslanarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Afyon has been one of the most important transit points of Anatolia with its rich history and past, and with the influence of its geopolitical location, it has been the center of attention of great states and civilizations such as the Hittites, Phrygians, Greeks, Romans, Byzantines, Seljuks and Ottomans, and has maintained this feature in recent times. Afyon continued its importance during the Republic period as a city where the foundations of the Republic of Turkey were laid, and the War of Independence was won. With this PhD thesis, Afyon was discussed during the Democratic Party period, one of the most important periods of Turkish political life. In the study, the political life of Afyon Province between 1950-1960; Afyon provincial administration, local governments, public works; demographic structure, economic life, health, education and cultural life were discussed and analyzed by comparing them with the general country policies of the DP.