Şirketler topluluğunda bağlı şirket borçlarından dolayı sorumluluk
Liability in the group of companies on account of subsidiaries' debts
- Tez No: 856842
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE AYŞE BOZTOSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 504
Özet
2012 yılında yürürlüğe giren mevcut Türk Ticaret Kanunu hükümleri şirketler topluluğunu tanıyarak belirli yönleriyle birlikte düzenlemiştir. Sorumluluk konusu da bu kapsamda düzenlenen konulardandır. Bununla birlikte özel hükümlerle getirilen bu sorumluluk rejimi bağlı şirket alacaklıları yönünden yeterli ve etkin bir koruma sağlamadığı görülmektedir. Bu sebeple alacaklıların genel hükümler ve tüzel kişilik perdesinin kaldırılması gibi tamamlayıcı ve alternatif yollara müracaat ederek bir çözüm arayışına girip giremeyecekleri incelenmesi gereken önemli bir meseledir. Meşru ticari amaçların takibi için tanınan ve girişimcilerin hizmetine sunulan şirketler topluluğunun istismarına ve bu suretle kişilerin mağduriyetine hukuk düzeni sessiz kalmamalıdır. Bu tezde doktrin ve yargı kararları ışığında alacaklıların başvurabileceği yollar ve başvuru imkânlarının tespiti amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish Commercial Code (Law No. 6102), which entered into force in 2012, and introduced a liability regime specific to the group of companies. However, this liability regime does not provide sufficient and effective protection for the creditors of the subsidiary companies. For this reason, it is an important issue to be examined whether the creditors may seek a solution by resorting to complementary and alternative remedies such as general provisions and lifting the corporate veil. The legal framework in force should not remain silent on the abuse of the group of companies to the detriment of individuals, which are recognised for the pursuit of legitimate commercial purposes and offered to the service of entrepreneurs. In view of the doctrine and judicial decisions, the possible remedies that could be resorted to by the creditors are studied under this thesis.