Konumsal mal olarak eğitimin ekonomi politiği: Türkiye örneği
Political economy of education as a positional good: The case of Turkey
  1. Tez No: 856870
  2. Yazar: SERVET YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET AKYOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Daha sonra Bu tezin amacı, kamu ekonomisi literatüründe konumsal mallar yaklaşımı çerçevesinde eğitim hizmetlerinin değerlendirilererek Türkiye özelinde eğitim hizmetlerinin konumsallığını ölçmektir. İkinci dünya savaşı sonrası dönemde özellikle gelimiş ülkelerde daha sonrasında ise nerdeyse tüm dünya ülkelerinde eğitimlilik oranı artmış, okullaşmada tarihin hiçbir evresinde gerçekleşmemiş bir artış yaşanmıştır. Bu büyüme her türlü eğitim düzeyinde kendi içsel dinamikleri içinde gerekleşmiştir. Devletler ve hükümetler ekonomik büyüme ve kalkınmayı gerçekleştirmek için eğitimliliği artırarak, insan sermayesi teorisi çerçevesinde, verimlilik ve becerilerdeki artış ile sağlanabileyeceğini düşünmüştür. Günümüze kadar süren bu eğitimsel genişlemenin kendisiyle birlikte yarattığı kimi sorunlar ortaya çıkmıştır. Eğitim hizmetlerine ilişkin konumsal mallar yaklaşımı bu sorunlardan en önemlilerinden biridir. Eğitimsel genişleme bir aşamaya kadar fırsat eşitliliğini artırsa da belirli bir doyum sonrasından sonra nitelikli eğitim ve onun doğrudan sonucu olan yüksek presitijli iş imkânları artık herkesin ulaşabileceği gerçeklik değildir. Kimi bireylerin elde ettiği kazanımlar başkalarının kaybetmesi pahasına gerçekleşir; zaman, emek ve finansal anlamda israfı içeren bir süreç yaşanır. Bireysel refah ile toplumsal refah arasındaki ilişki kopar, aşırı rekabetçi bir ortamada sosyal anlamda kıt olan prestijli yüksek eğitim ve iş konumları için verilen mücadele sıfır toplamlı bir oyuna dönüşür. Bu bağlamda tez'de konumsal malların tarihsellliği içinde teorik çerçeve çizilecek bu konuya ilişkin farklı teorik yaklaşımlar ele alınacaktır. Daha sonrasında eğitim hizmetleri ile konumsal mallar arasındaki ilişkiyi net bir şekilde ortaya koyabilmek için eğitim ile işgücü piyasası sonuçları konumsal mal perspektifinden değerlendirilecektir. Teorik bölümlerin ardından eğitim hizmetleri ile konumsallık ilişkisi ampirik ve ekonometrik yöntemle Türkiye üzerine değerlendirmeler yapılacaktır. doldurulacaktır.
Özet (Çeviri)
Daha sonraThe aim of this thesis is to measure the positionality of educational services in Turkey by evaluating educational services within the framework of the positional goods approach in the public economics literature. In the post-World War II period, the rate of education increased, especially in developed countries and later in almost all countries of the world, and there was an increase in schooling that had not been achieved at any other stage in history. This growth has occurred within its own internal dynamics at all levels of education. States and governments have thought that economic growth and development can be achieved by increasing education and increasing productivity and skills within the framework of human capital theory. Some problems have emerged along with this educational expansion, which continues until today. The positional goods approach to education services is one of the most important of these problems. Although educational expansion increases equality of opportunity to a certain extent, after a certain level of satisfaction, qualified education and its direct result, high-prestige job opportunities, are no longer accessible to everyone. The gains made by some individuals come at the expense of others; This is a process that involves waste of time, effort and finance. The relationship between individual well-being and social well-being breaks down, and the struggle for prestigious higher education and job positions, which are socially scarce in an extremely competitive environment, becomes a zero-sum game. In this context, in the thesis, a theoretical framework will be drawn within the historicality of positional goods and different theoretical approaches regarding this issue will be discussed. Later, education and labor market results will be evaluated from the perspective of positional goods in order to clearly reveal the relationship between educational services and positional goods. Following the theoretical sections, the relationship between educational services and positionality will be evaluated on Turkey using empirical and econometric methods. doldurulacaktır.