Rekreasyon hizmetlerindeki deneyimsel kalitenin müşteri memnuniyeti sadakati ve tavsiye etme davranışı üzerindeki etkisi
The effect of experiential quality customer satisfaction in recreation services on loyalty and recommending behavior
- Tez No: 856873
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Birçok alanda yer almaya başlayan rekreatif faaliyetler bireylerin sosyal yaşamına devam etmeleri için giderek daha da önemli bir rol almaya başladı. Rekreatif faaliyetler, insanların boş zamanlarını değerlendirmek, stres atmak, eğlenmek ve öğrenmek için katıldıkları çeşitli aktivitelerdir. Rekreatif faaliyetlerin kalitesi, katılımcıların deneyimledikleri tatmin düzeyini, sadakatini ve tavsiye etme davranışını etkileyebilir. Bu çalışmanın amacı, rekreatif faaliyetlerde deneyimsel kalitenin müşteri memnuniyeti, müşteri sadakati ve tavsiye etme davranışına etkisini incelemektir. Çalışmanın sonucunda, deneyimsel kalitenin müşteri memnuniyeti, müşteri sadakati ve tavsiye etme davranışı üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğu bulunmuştur. Ayrıca, müşteri memnuniyetinin de müşteri sadakati ve tavsiye etme davranışı üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma, rekreatif faaliyetlerin önemini ve kalitesini artırmak için yöneticilere ve araştırmacılara bazı öneriler sunmaktadır. Bu araştırma, rekreatif faaliyetlerdeki deneyimsel kalitenin müşteri memnuniyeti, müşteri sadakati ve tavsiye etme davranışı üzerindeki etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde boş zaman ve rekreasyon kavramlarına dair açıklamalar sunulmuştur. İkinci bölümde ise deneyimsel kalite, müşteri memnuniyeti, müşteri sadakati ve tavsiye etme kavramları hakkında bilgilere yer verilmiştir. Araştırmanın uygulama bölümünde ise Antalya'da yer alan rekreatif faaliyetlere katılım sağlayan 400 kişiyle gerçekleştirilen anket çalışmasından elde edilen bulguların analizi ve bu analizden elde edilen sonuçlar yer almaktadır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre rekreatif faaliyetlerdeki deneyimsel kalitenin müşteri memnuniyetine doğrudan etkisi olduğu saptanmıştır. Bununla birlikte rekreatif faaliyetlere katılan bireylerin eğitim durumları, cinsiyetleri, yaş ve medeni halleri rekreatif faaliyetlere katılmalarında önemli bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Otel işletmeleri, rekreatif faaliyetler sunmadan önce müşterilerinin demografik özelliklerini dikkate almalı ve bu doğrultuda aktiviteler belirlemelidir. Bu, otel işletmelerinin başarısı için önemli bir faktördür.
Özet (Çeviri)
Recreational activities, which have started to take place in many areas, have started to play an increasingly important role for individuals to continue their social life. Recreational activities are various activities that people participate in to utilise their free time, relieve stress, have fun and learn. The quality of recreational activities can affect the level of satisfaction experienced by participants, their loyalty and recommendation behaviour. The purpose of this study is to examine the effect of experiential quality on customer satisfaction, customer loyalty and recommendation behaviour in recreational activities. As a result of the study, it was found that experiential quality has a positive and significant effect on customer satisfaction, customer loyalty and recommendation behaviour. In addition, customer satisfaction has a positive and significant effect on customer loyalty and recommendation behaviour. This study offers some suggestions to managers and researchers to increase the importance and quality of recreational activities. This study aims to examine the effect of experiential quality in recreational activities on customer satisfaction, customer loyalty and recommendation behaviour. In the first part of the research, explanations on the concepts of leisure time and recreation are presented. In the second part, information about the concepts of experiential quality, customer satisfaction, customer loyalty and recommendation behaviour is given. In the application part of the research, the analysis of the findings obtained from the survey study conducted with 400 people participating in recreational activities in Antalya and the results obtained from this analysis are included. According to the results obtained from the research, it was determined that experiential quality in recreational activities has a direct effect on customer satisfaction. In addition, it has been concluded that the educational status, gender, age and marital status of individuals participating in recreational activities have a significant effect on their participation in recreational activities. Hotel businesses should consider the demographic characteristics of their customers before offering recreational activities and determine activities accordingly. This is an important factor for the success of hotel businesses.