Ergen bireylerde serbest zaman yönetimi, serbest zamanda sıkılma algısı ve internet bağımlılığı ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between leisure time management, perception of boredom in leisure time and internet addiction in adolescents
  1. Tez No: 856874
  2. Yazar: BUKET GELBAL ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TENNUR YERLİSU LAPA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırma, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Antalya ili Muratpaşa ve Konyaaltı ilçelerinde, eğitim gören lise öğrencilerinin serbest zaman yönetimi ile internet bağımlılık düzeyleri arasındaki ilişkide serbest zamanda sıkılma algısı düzeylerinin aracı rolünü ortaya çıkarmak amacıyla ilişkisel tarama modeli ile tasarlanmıştır. Çalışmanın evrenini Antalya ilinde 2022-2023 eğitim öğretim döneminde yer alan 246 tane lisede eğitim gören 53.803 kız ve 49.738 erkek toplam 103.541 öğrenci oluştururken, örneklemi ise tabakalı örneklem yöntemi ile seçilen 4 lisede eğitim ve öğretim gören 9-10-11. sınıflardan 391 kız ve 387 erkek (ort) toplam 778 (Ortyaş=15.37±0.77) öğrenciden oluşmaktadır. Çalışmaya katılan öğrencilerden elde edilen veriler Wang vd. (2011) tarafından geliştirilmiş ve Akgül ve Karaküçük (2015) tarafından Türkçeye uyarlanmış“Boş Zaman Yönetimi Ölçeği”, Iso-Ahola ve Weissinger (1990) tarafından geliştirilmiş ve Kara vd. (2014) tarafından Türkçeye uyarlaması yapılmış“Serbest Zamanda Sıkılma Algısı Ölçeği”, Nichols ve Nicki (2004) tarafından geliştirilmiş ve Günüç ile Kayri (2010) tarafından Türkçeye uyarlama çalışması yapılan“İnternet Bağımlılığı Ölçeği”ve bazı demografik özellikleri belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanmış olan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmada verilerin analizinde frekans (%), aritmetik ortalama ( ) ve standart sapma (Ss) kullanılmıştır. Boş Zaman Yönetimi, Serbest Zamanda Sıkılma Algısı ve İnternet Bağımlılık Ölçekleri geçerlik çalışmaları için Doğrulayıcı Faktör Analizi, güvenirlik çalışmaları için Cronbach alpha değerlerine bakılmıştır. İlişkiyi saptamak için Pearson Momentler Çarpım Korelasyonu analizi kullanılmıştır. Sonuçlar 0.05 ve 0.01 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Araştırmanın değişkenleri arasındaki hipotez modelin regresyonel yaklaşımla incelenmesinde, serbest zaman yönetimi ile internet bağımlılığı arasındaki ilişkide serbest zamanda sıkılma algısı aracılık rolünü ortaya koymak için yapısal eşitlik modeli ile yol analizi yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda; serbest zaman yönetimi, serbest zamanda sıkılma algısı ve internet bağımlılığı arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Serbest zaman yönetimi ve serbest zamanda sıkılma algısı arasında negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu; serbest zaman yönetimi ve internet bağımlılığı arasında negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu; serbest zamanda sıkılma algısı ve internet bağımlılığı arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was designed with a relational survey model to reveal the mediating role of the perception of boredom in leisure time in the relationship between leisure time management and internet addiction levels of high school students studying in Muratpaşa and Konyaaltı districts of Antalya province in the 2022-2023 academic year. The population of the study consisted of 103,541 students (53,803 girls and 49,738 boys) studying in 246 high schools in Antalya province in the 2022-2023 academic year, while the sample consisted of 778 (mean age=15.37±0.77) students (391 girls and 387 boys) from 9th-10th-11th grades studying in 4 high schools selected by stratified sampling method. The population of the study consisted of 103,541 students (53,803 girls and 49,738 boys) studying in 246 high schools in Antalya province in the 2022-2023 academic year, and the sample consisted of 778 students (391 girls and 387 boys) (mean age=15.37±0.77) studying in grades 9-10-11 in 4 high schools selected by stratified sampling method. Frequency (%), arithmetic mean ( ) and standard deviation (SD) were used to analyze the data. Confirmatory Factor Analysis was used for validity studies and Cronbach's alpha values were analyzed for reliability studies of Leisure Time Management, Perception of Boredom in Leisure Time and Internet Addiction Scales. Pearson Product Moment Correlation analysis was used to determine the relationship. The results were evaluated at 0.05 and 0.01 significance levels. In examining the hypothesis model between the variables of the study with regressive approach, path analysis was performed with structural equation model to reveal the mediating role of perception of boredom in leisure time in the relationship between leisure time management and internet addiction. As a result of the study, a significant relationship was found between leisure time management, perception of boredom in leisure time and internet addiction. It was concluded that there is a negative and significant relationship between leisure time management and perception of boredom in leisure time; there is a negative and significant relationship between leisure time management and internet addiction; and there is a positive and significant relationship between perception of boredom in leisure time and internet addiction.